Okamura: Sluníčkáři nehodlají respektovat výsledek demokratické volby

26.07.2019 13:20

Komentář na facebookovém profilu k ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana

Okamura: Sluníčkáři nehodlají respektovat výsledek demokratické volby
Foto: JK
Popisek: Tomio Okamura

To je opravdu naprosto nehorázné. Sluníčkáři nehodlají respektovat výsledek demokratické volby. Senátoři s Václavem Láskou v čele chtějí svrhnout prezidenta Miloše Zemana, který má z ústavních institucí bezkonkurenčně nejsilnější volební demokratický mandát, a chtějí na něj podat ústavní žalobu. Hrozí nám puč a český Majdan? Hnutí SPD ve sněmovně v žádném případě pro ústavní žalobu proti prezidentu republiky hlasovat nebude. Prezident Zeman má naši plnou podporu.

Sluníčkáři chtějí svrhnout prezidenta Zemana například za to, že prezident republiky jmenoval dne 25. června 2013 předsedou vlády Jiřího Rusnoka, setkal se po říjnových volbách v roce 2013 s Michalem Haškem či odmítal jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a mnoho dalších věcí. Žaloba má mnoho desítek stránek a nechci se vyjadřovat k jednotlivým bodům.

Obecně ale platí, že prezident republiky má dle Ústavy České republiky velké pravomoci a není pravdou, že by byl jen reprezentativní figurkou. Lze říci, že u nás je ústavou dán téměř až poloprezidentský systém a přímá volba prezidenta legitimitu prezidenta jako instituci s největší legitimitou od voličů ještě podtrhla.

Ústava byla šita na míru Václava Havla, který rozhodně nebyl jen kladečem věnců, a navazovala na ústavu první republiky, v níž měl prezident také velké pravomoci. A Tomáš G. Masaryk je velmi využíval a často velmi silně mluvil do složení vlády i agendy ministrů. Dokonce si i proti vůli stran Pětky prosadil, aby byl ministrem zahraničí nastálo Edvard Beneš, i když byl členem opoziční strany! Stejně tak Masaryk preferoval úřednické a jak on sám říkal "odbornické" vlády. K tomu doporučuji výbornou knihu Antonína Klimka Boj o Hrad.

Podobně i Ústava ČR dává prezidentu republiky obrovské pravomoci. Má de facto monopol na zahraniční politiku a na sjednání a ratifikování mezinárodních smluv. Prezident tato jednání často deleguje na vládu, ale nemusí! Záleží jen na tom či onom konkrétním prezidentovi, jak moc své pravomoci využívá.

Nemusíme a nemusíte se vším s prezidentem Zemanem souhlasit, ale je legitimně zvoleným prezidentem v přímé volbě a naše ústava dává prezidentu republiky široké pravomoci a to je třeba respektovat. My s ním nesouhlasíme v jeho podpoře války v Afghánistánu či přijetí eura, ale nevoláme kvůli tomu po jeho odvolání. Jsme totiž demokraté. Prezidenta je možné kritizovat za ledacos, ale body uvedené Láskou a spol. jsou, co se týče údajného porušování ústavy či velezrady, mnohdy naprosto směšné s účelové. Je vidět, že sluníčkáři nehodlají respektovat výsledek demokratické volby.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…