Pro určitou praktičnost příspěvku se zaměřím pouze na jeden ze sociálních příspěvků, a to sirotčí důchod. Z údajů dostupných na stránkách Ministerstva práce a
sociálních věcí (dále jen "MPSV") je vidět stále vzrůstající křivka výdajů na sociální dávky, které úřady práce vyplácejí. Zatím co v roce 2010 činily celkové sociální výdaje na všechny druhy důchodů 337,8 mld. Kč, v roce 2012 to již bylo 372,8 mld. Kč.
Čísla jsou to obrovská a samo MPSV přiznává, že v mnoha případech dochází ke zneužití některých dávek. Vyvstává tedy otázka, jak MPSV zjistí, že jsou dávky zneužívány? Logicky lze odpovědět: Kontrolou. Jistě, ale kdo ji provádí? Úřady práce? Kdo byl někdy v posledních letech na úřadu práce, zcela jistě se mu vybaví fronty a dlouhé čekací doby, což vychází z přetíženosti pracovníků úřadu práce a tomu odpovídající rychlost řízení. Ono samotné "sloučení" vyplácení sociálních dávek právě pod úřady práce nebylo z mého pohledu nejšťastnější. Podle mě má tento úřad fungovat tak, aby podporoval osoby bez zaměstnání tím, že bude aktivně hledat pomoc pro tyto nezaměstnané a nikoliv plnit roli správního orgánu na "všechno", tedy aktivní pomoc v nezaměstnanosti, výplata pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na mobilitu, živobytí atd. atd. Tuzemské úřady práce při kontrolách odhalily, že lidé v roce 2010 zneužili dávky státní sociální podpory v celkové výši téměř 143,8 milionu korun, což byl oproti roku 2009 nárůst o 10,5 milionu korun.
Vraťme se však zpět k sirotčím důchodům a jejich zneužívání. Způsob je opět velmi jednoduchý a existují skupiny obyvatel, které toho umí patřičně využívat. Těhotná žena při porodu nahlásí jiného než biologického "otce", konkrétně většinou nejstaršího člena z rodiny svého přítele. Právním otcem se tak někdy vlastně stává "tchán", tedy skutečný dědeček dítěte. V momentě, kdy "papírový" otec zemře, má dítě - sirotek nárok na sirotčí důchod. Ten pobírá až do osmnáctého roku života. Pro lepší představu uvedu příklad. Dítěti zemřel papírový otec. Důchod zemřelého činil 12.400,- Kč. Ten se skládá ze základní výměry 2.400,- Kč a procentní části 10.000,- Kč. Procentní výměra sirotčího důchodu tak bude 4.000,- Kč (40 % z 10.000 Kč) a základní výměra sirotčího důchodu zůstává 2.400,- Kč. Celkově tak bude sirotčí důchod činit 6.400,- Kč měsíčně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: KSČM
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 4:30 Ludková (ODS): Ne kriminálu za pár kytek
- 23:00 Ministr Kupka: Prodloužená platnost evidenční kontroly osobních aut přináší další úspory
- 21:07 Peštová (ANO): Konečně víme, kdo doprovází pana ministra Válka do Dubaje
- 20:09 Kolář (TOP 09): Plamenné rezoluce nikomu a ničemu nepomůžou
- 19:14 Okamura (SPD): Kvůli Fialově vládě výrazně narůstá zadlužení státu