V tomto článku nabízím několik hlavních zpráv pro tento rok. Aneb: O čem se po vydání tohoto článku v EU začne mluvit? V Evropské unii nás čekají volby v Nizozemsku, ve Francii a v Německu.
Nizozemské volby se konají už 15. března a Geertu Wildersovi už od listopadu průzkumy veřejného mínění přisuzují vítězství, do většiny v parlamentu má však daleko. V dubnu přijdou francouzské prezidentské volby, ve kterých si Marine Le Penová věří na vítězství v prvním kole. Podle dosavadních průzkumů však velmi zaostává za samozvaným thatcherovcem Fillonem. Nebýt Trumpova triumfu, myslel by si člověk, že Le Penová nemůže vyhrát. Do Německé politiky se hlásí dlouholetý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Ani on ani očekávaný velký zisk Alternativy pro Německo však zřejmě nezabrání Angele Merkelové v dalším vítězství.
Britská premiérka Theresa Mayová slíbila, že ať už soud o britskou ústavní proceduru dopadne jakkoliv, aktivuje tzv. „článek 50“ v březnu, čímž formálně spustí vystoupení Británie z Evropské unie. Evropští politici pak budou mít dva roky na to, aby došli k očividnému závěru, že obchodní bariéry mezi Británií a EU poškodí sice jak Británii, tak ovšem i jejich ekonomiky. Bavorský ministr financí to chápe.
My, kteří víme, že angažmá v Evropské unii je nevýhodné, máme štěstí, že prvním vystupujícím státem je Británie. Silná ekonomika s profesionálními diplomaty, se silnou armádou a obchodními i obrannými spojenci po celém světě. Navíc s vládou, která říká, že stojí o volný obchod nejenom s EU, ale i s USA, Commonwealthem a dalšími státy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV