Podle Kielského Institutu pro hospodářství, Česká republika ke konci února tohoto roku přispěla na ukrajinskou věc neuvěřitelnou částkou 232 miliard Kč. Nemám, proč bych tuto informaci renomované německé instituce rozporoval. V pořadí zemí, pokud jde o přispěvatelství na záležitosti Ukrajiny, je Česko na 8. místě. Rozsahem své pomoci se dostalo i před (trochu vyšumělé) velmoci, jako je např. Francie.
Zatím nikdo z vládních činitelů nespecifikoval, z čeho se částka 232 miliard Kč skládá. V každém případě je to částka obrovská, z níž jenom část představuje materiální pomoc zbraňového charakteru. K tomu by bylo potřeba ještě připočíst desítky, možná stovky milionů korun, které jdou na Ukrajinu ze soukromých zdrojů. Část z nich představují humanitární dary, což je správné, ale část je rovněž zbrojního charakteru.
Může být Fialova show s Ivou Pazderkovou vtipná?Anketa
Vláda by ale předně měla především doložit, jaká je vlastně struktura pomoci ukrajinské věci v objemu 232 miliard, nežli se pustí na Ukrajině do dalších výdajů.
To, že špičky vládní koalice pokračují ve své ukrajinské politice i nadále je zřejmé i po této státní návštěvě ukrajinského prezidenta. Prezident Pavel mu slíbil muniční podporu a bylo by zajímavé vědět, kolik nás to bude stát.
Pokud jde o zmiňovanou obnovu několika nemocnic na Ukrajině, předpokládám, že tato pomoc půjde na vrub Evropské unie a jejích financí. A že bude poskytována až po ukončení války na Ukrajině. Do té doby to nemá velký smysl.
Fantazírování prezidenta Pavla a dalších činitelů vládní moci o brzkém členství Ukrajiny v EU je také nesmyslné. Všichni dobře informovaní vědí, že to bude trvat ještě dlouhá léta.
A přijetí Ukrajiny do NATO je podle názoru současné americké vládní administrativy úplnou chimérou. A z toho by měli vycházet čeští i ukrajinští politici.
Ing. Jiří Paroubek
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV