Paroubek: Clintonová a Bush v čele žebříčku darů na volební kampaň

05.07.2015 10:06

H. Clintonová, přední kandidátka na prezidentku USA v nominaci Demokratické strany, vyjádřila očekávání, že v prvních třech měsících své kampaně převýší příspěvky od občanů na její volební kampaň částku 45 milionů $. Takže překoná rekord B. Obamy, který za stejné období prvních tří měsíců své volební kampaně v roce 2011 dokázal získat 41,9 milionů $.

Paroubek: Clintonová a Bush v čele žebříčku darů na volební kampaň
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Volební fondy získává Clintonová především od drobných dárců. Zhruba 91 % darů přicházelo v částkách do 100 $. Podle vyjádření pracovníků jejího štábu si tak H. Clintonová ověřila, že strategie vytváření finančního zázemí pro její prezidentskou kampaň formou aktivizace desetitisíců malých dárců může dobře fungovat. (V USA na federální úrovni existuje pro osobu limit na dary ve výši 2700 $.)

H. Clintonová tak na svou kampaň získala tolik finančních prostředků, že má velký předstih před svými hlavními konkurenty z Demokratické strany. Těmi jsou senátor B. Sanders, současný senátor z Vermontu, a bývalý guvernér Marylandu M. O’Malley. Ti mají finanční očekávání, pokud jde o zajištění peněz na volební kampaň, zhruba na polovině sumy, o které dnes hovoří H. Clintonová.

Samozřejmě i schopnost zajistit si finance na kampaň je důležitým faktorem, který může Clinotnové usnadnit boj o prezidentskou nominaci.

Vedle osobnosti kandidáta jsou to právě peníze, které rozhodují volby. Pro zajímavost uvádím, že Clintonová v roce 2008, kdy se neúspěšně pokusila o prezidentskou nominaci, ve srovnatelných prvních třech měsících po oznámení své kandidatury získala 26 milionů $.

Naopak jasný lídr mezi kandidáty pro prezidentské volby se ještě nevyprofiloval u Republikánů, kde se mluví nejvíce o nominaci bývalého guvernéra Floridy J. Bushe a floridského senátora Rubia. Očekává se, že Jeb Bush bude schopen získat pro prezidentskou kampaň zhruba stejnou částku jako H. Clintonová.  I to mu přibližuje nominaci za Republikány, neboť žádný jiný politik této strany toho zřejmě schopen není.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek vyšel také na serveru Deník Referendum

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubek: Statečný postoj

6:28 Paroubek: Statečný postoj

Před pár desítkami hodin se poprvé objevily informace o tom, že bakalářská práce ministra práce a s…