Paroubek: Hodně povolaných, málo vyvolených

26.10.2017 18:09 | Zprávy

Kompletní vedení ČSSD odmítlo podat po strašlivém volebním výprasku demisi. Je to možná v situaci, kdy se vyjednává o složení orgánů sněmovny a konec konců i o možné účasti ve vládě či o její podpoře, racionální řešení.

Paroubek: Hodně povolaných, málo vyvolených
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Snad by jen postačilo, kdyby členové vedení ujistili stranickou i českou veřejnost o tom, že jsou schopni sebereflexe a že na sjezdu dají své funkce k dispozici a nebudou například na nejbližší volební období do vrcholných stranických orgánů kandidovat. A dají tedy příležitost jiným lidem. Členové nynějšího vedení ČSSD ostatně z české politiky ani tak nezmizí. Většina z nich se dostala do sněmovny a tak nebo onak budou ovlivňovat a formovat stranickou politiku i nadále. Jde spíš o to, jací lidé typově by měli přijít do nového vedení sociální demokracie.

Tak především, neměli by to být lidé úplně neznámí. Ideální by bylo, kdyby již za sebou měli úspěšně absolvovaných několik kol působení ve veřejných funkcích. Tedy zejména v komunální a v regionální politice. Anebo ve velkých společenských organizacích počínaje odbory a významnými neziskovými organizacemi. Úspěšná politika každé strany je v zásadě formována několika faktory. Je to faktor organizace, dále faktor peněz, faktor personální, faktor marketingu, resp. programu a marketingu. Který je nejdůležitější z těchto faktorů nelze říci. Jsou všechny stejně důležité a musí fungovat v rovnováze.

Strana bez silného lídra může mít skvělý program a výtečný marketing a prostě nezaujme. Silný a charismatický lídr ve straně bez peněz a s ochromenou organizací a s omezeným přístupem do médií nemá rovněž šanci dosáhnout, aby jeho strana uspěla. Tím, že jsem uvedl faktory, které musí být na patřičné úrovni, aby byl zajištěn úspěch té které strany, jsem také naznačil, co by měli dělat příští lídři české sociální demokracie, aby tuto stranu dostali z hluboké deprese volebního výsledku 7,3 %.

Strana bude mít velké problémy s financemi. Už dnes se hovoří o astronomických dluzích a je otázka, do jaké míry média přehánějí či nikoliv. Anebo do jaké míry má pravdu ekonomický ředitel strany Starec, když celý problém bagatelizuje. Pravda bude někde uprostřed. Budoucí lídři strany musí být velmi praktičtí a orientovaní ve finančních a majetkových otázkách a v jejich řešení. Teď jde o samotnou existenci strany. Tito lidé se musí opírat o své reálné zkušenosti ze života. Problém Starce i většiny současných členů vedení je, že ty reálné zkušenosti ze života prostě nemají. A stranu ještě čeká dokončení soudního sporu s Altnerem. Zvládnutí této otázky je také výzvou pro mimořádně erudovaného ekonoma či právníka s dobrým týmem lidí kolem sebe (tím týmem myslím schopnost obklopit se poradci, kteří budou schopni vytvořit novému vedení strany dobré a bezchybné odborné zázemí pro řešení tohoto sporu).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Jiří z Poděbrad chtěl společnou obranu proti muslimům, ne vytvořit EU

18:12 Zálom (Svobodní): Jiří z Poděbrad chtěl společnou obranu proti muslimům, ne vytvořit EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Jiřímu z Poděbrad.