Paroubek: Víkendový nepovedený puč v Turecku

19.07.2016 8:35

Turecko za posledních několik desetiletí zažilo několik vojenských převratů. Bylo to vždy v situaci, kdy armáda jako garant sekulárního a také hospodářsky racionálního rozvoje země došla k názoru, že už to takhle dál, pokud jde o politickou reprezentaci, nejde, a provedla státní převrat.

Paroubek: Víkendový nepovedený puč v Turecku
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Armáda se pak vždy po čase vrátila do kasáren a předala moc novým mocenským strukturám, politickým stranám a jejích reprezentantům, u kterých viděla alespoň nějakou záruku sekulárního a i jinak racionálního vývoje státu.

Také tentokrát došla část armády k názoru, že islamizace státu pokročila natolik zásadním způsobem, že je třeba provést výměnu v čele země.

Prezident Erdogan však puč, který byl řízen, jak se ukazuje, jen menší částí armádních velitelů, ustál. Armáda již neměla při převratu takovou sílu jako v minulosti, protože Erdogan dokázal během řady let, co je u moci, vyměnit významnou část důstojnického sboru a do vedoucích pozic postavil vojáky, kteří k němu nemají vyhraněně nepřátelské stanovisko nebo jsou k němu loajální. Armáda v Turecku prostě už přestala být silou schopnou provést státní převrat.

Bez ohledu na porušování lidských práv v Turecku, zejména svobody slova, diskutabilní spolupráci s radikálními islamisty v Sýrii i Iráku a další a další kontroverzní prvky Erdoganovy politiky, zůstává turecká veřejnost ve své aktivní části na straně prezidenta. Tedy na jeho straně zůstává ta část, která je ochotná vyjít do ulic. A to určitě není střední třída…

Erdogan a jeho lidé to zkrátka berou šmahem

Erdogan v prvních desítkách hodin po puči ukazuje, že se nechce tvrdě vypořádat jen s odpůrci v armádě. Dokonce uvažuje i o retrospektivním znovuzavedení dříve zrušeného trestu smrti. V prvních desítkách hodin po puči odvolala Erdoganovy administrativa 2746 soudců, což je nevídaný zásah do justice. A zcela nepochybně tento zásah povede ke zničení soudní nezávislosti. Odvolat najednou téměř tři tisíce soudců. to je s ohledem na rozsah této akce zcela nepochybně předem připravená operace... Mimo službu byly postaveny tisíce policistů a osm tisíc vojáků bylo zatčeno v souvislosti s přípravou puče.

Erdogan a jeho lidé to zkrátka berou šmahem. Do očisty ve státním aparátu se pustili s plnou vervou, tak aby s konečnou platností turecký státní aparát ovládli.

Tento proces by EU a také NATO, jehož je Turecko členem, měly velmi pozorně sledovat. Pokud v Turecku dojde ke krvavým represáliím vůči politickým odpůrcům z řad armády a pokud bude pokračovat čistka v soudním aparátu a policii, nemá Turecko ve strukturách EU ani NATO co pohledávat.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Rekordních 4,6 milionu Evropanů se zapojilo do evropské konzultace o střídání času

19:10 KDU-ČSL: Rekordních 4,6 milionu Evropanů se zapojilo do evropské konzultace o střídání času

KDU-ČSL plní sliby: zrušení střídání času bylo součástí programu lidovců pro volby do Evropského par…