Peake: Navrhuji zrušit pravomoc prezidenta vyhlásit amnestii

19.06.2013 12:50

Předkládaným návrhem ústavního zákona navrhuji zrušit pravomoc prezidenta republiky vyhlásit obecnou amnestii, tedy hromadné prominutí nebo zmírnění trestu či nařízení nezahajovat či nepokračovat v trestním stíhání.

Peake: Navrhuji zrušit pravomoc prezidenta vyhlásit amnestii
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác
reklama
V době vyhlášení poslední, extrémně široké amnestie Václavem Klausem, většina politiků tuto amnestii odsoudila, a to hlavně z důvodů zkrácení práv těch, kteří byli poškozeni amnestovanými trestnými činy. Nechtěla jsem zůstat jen u silných mediálních prohlášení. Tehdy jsem nechala vypracovat srovnání úpravy amnestie v jiných státech. Z analýzy vyplynulo, že ve státech západní Evropy dochází k omezování amnestie. Důvodem jsou jak negativní důsledky amnestií, tak hlavně jejich nepotřebnost, vzhledem k rozvoji vyvážené trestněprávní politiky. Ve vyspělých státech se zkrátka neřeší přeplněnost věznic amnestií, při níž poškození ztrácejí svá práva v trestním řízení, ale vždy právě trestněprávní politikou. Takovou politikou, která za bagatelní trestní činy uděluje alternativní nebo mírnější tresty. Ve většině států nepatří oprávnění rozhodnout o amnestii jednomu nebo dvěma osobám, ale zákonodárnému nebo jinému širšímu sboru. V České republice je toto výjimečné oprávnění zasahující do účelu trestního práva svěřeno fakticky jen prezidentovi spolu s premiérem. Odpovědnost vlády za rozhodnutí premiéra je sice kolektivní, ovšem poněkud pofiderní, když vláda o rozhodnutí premiéra nemusí vůbec vědět, jak ukazuje poslední případ amnestie. Upozorňuji, že tímto návrhem se neruší právo prezidenta udělovat individuální milost.
 
Uvědomuji si, že se jedná o dílčí úpravu našeho nejvyššího zákona a doufám, že se mým návrhem alespoň otevře širší diskuse o tomto institutu. Diskuse věcná, oproštěná od lednových emocí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: LIDEM
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolóra): Na Budapéééšť

4:33 Štěpánek (Trikolóra): Na Budapéééšť

Z Německa, které už třikrát za sto let rozvrátilo celou Evropu a zničilo demokracii, kde jen to šlo,…