Pekarová Adamová (TOP 09): Vila, kterou neobývám, dostane smysluplné využití

21.09.2022 18:45 | Tisková zpráva

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová poskytla rezidenci předsedů Sněmovny k dočasnému užívání vzdělávací a lidskoprávní organizaci Memorial. Ta se kvůli svým aktivitám stala v Rusku terčem současného režimu.

Pekarová Adamová (TOP 09): Vila, kterou neobývám, dostane smysluplné využití
Foto: Reprofoto: Twitter
Popisek: Markéta Pekarová Adamová před vitrínou s předměty

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová dnes symbolicky předala klíče od své rezidence zástupcům významné historicko-vzdělávací lidskoprávní organizace Memorial.

„V duchu nejlepší masarykovské humanistické tradice zde naleznou útočiště lidé, kteří se svou badatelskou činností a občanskými aktivitami dostali do hledáčku diktátorského režimu Vladimira Putina. Vila, kterou sama neobývám, tak nyní dostane smysluplné využití,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Organizace Mezinárodní Memorial se dlouhodobě odborně zaměřuje především na výzkum sovětského represivního systému a jeho současné reflexe.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11022 lidí

„Jménem sdružení Memorial, všech našich ruských a evropských kolegů, bych rád poděkoval paní předsedkyni za možnost využít tento objekt. Po likvidaci zastřešující organizace Mezinárodní Memorial v prosinci 2021 byla činnost Memorialu v Rusku výrazně omezena, i když zcela zlikvidovat se ji nepodařilo. Mnohé organizace Memorialu v Rusku dál v omezené míře působí, ovšem zároveň Memorial posiluje evropskou spolupráci. Kromě Česka má pobočky také v Německu, Francii a Itálii. Memorial v poslední době stále více upozorňuje na společný evropský rozměr sovětských represí, na to, že toto téma není možné vnímat jen jako ruskou minulost. Díky možnosti využít služební vilu v Praze bude možné efektivněji navázat na mezinárodní spolupráci Memorialu a pokračovat v projektech, které již není možné plnohodnotně rozvíjet dál v samotném Rusku. Neznamená to stěhování Memorialu do České republiky, ale podporu jeho činnosti v současné nelehké době a zázemí pro jeho další projekty a evropské aktivity,“ kvitoval rozhodnutí předseda organizace Memorial Česká republika Štěpán Černoušek.

V budově prvorepublikové funkcionalistické vily ze 30. let na pražské Ladronce bude od října moci působit až osm pracovníků organizace. Doba užívání prostor byla prozatím domluvena na šest měsíců. V případě zájmu obou stran ovšem může být ještě prodloužena. Organizace Memorial se zavázala hradit náklady za užívání objektu, z nichž většinu tvoří výdaje za energie a údržbu. Objekt jako takový jim pak bude poskytnut bezplatně.

„Společné souběžné užívání prostor vily je pro Poslaneckou sněmovnu ve výsledku hospodárnější. Souhlas s tím ostatně vyslovila již začátkem září stálá sněmovní komise pro práci Kanceláře poslanecké sněmovny,“ doplnil na závěr vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

18:45 Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

Se závěrem roku přichází bilancování, a v oblasti Ministerstva obrany se není moc čím chlubit.