Peksa (Piráti): Euro v Česku je cesta, kterou chceme jít

30.04.2022 12:28 | Tisková zpráva

Potřebuje Česká republika euro? A proč? K výročí 20 let eura se konala konference v pražském Evropském domě, kterou pořádal pirátský europoslanec Mikuláš Peksa s podporou spolků Euro v Česku a Pulse of Europe.

Peksa (Piráti): Euro v Česku je cesta, kterou chceme jít
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

„Jako Piráti vidíme, že má současná eurozóna problémy i chyby, ale ty se dají opravit. Euro je pro Česko cesta, na kterou bychom se měli co nejdříve vydat,“ řekl o přijetí eura v Česku Mikuláš Peksa.

V prvním z diskuzních panelů – společenském – vystoupili Martin Buchtík, sociolog a ředitel společnosti STEM, Jana Klímová, zástupkyně šéfredaktora a vedoucí domácího oddělení Hospodářských novin, Petr Just, politolog a vysokoškolský pedagog (FSV UK a MUP), Jan Úšela, ekonomický redaktor Deníku N, a Libor Rouček, novinář a bývalý místopředseda Evropského parlamentu.

„Je to začarovaný kruh. Euro je něco, co neznáme, a spíš z něj máme strach. Je zajímavé, že je v této zemi trvalá podpora jaderné energetiky. Je to dané tím, že máme politiky, kteří ji vytrvale podporují. A myslím si, že pokud se nenajde odvážný politik nebo politická strana, která bude euro prosazovat, tak se u nás společenský postoj k němu nezmění,“ vyzdvihla Jana Klímová. Martin Buchtík doplňil: „V Česku neexistuje sociální skupina, ve které by byla podpora eura nadpoloviční. V okamžiku, kdy je veřejné mínění silně proti určitému aspektu, pak jsou vyjádření politiků k dané věci velmi opatrná.“

Druhý panel – ekonomický – byl osazen těmito řečníky: Helena Horská, hlavní ekonomka Reiffeisenbank, Elena Kohútiková, bývalá viceguvernérka Národní banky Slovenska, Danuše Nerudová, ekonomka a bývalá rektorka MENDELU a Mojmír Hampl, ekonom a člen Národní rozpočtové rady.

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 47597 lidí

„Naše země velmi profituje z toho, že naše firmy mohou podnikat na společném evropském trhu. Ale tu část, kterou bychom mohli využít tak, aby podnikaní bylo ještě výhodnější, tedy přijetí eura – v tom naše země pořád váhá,“ konstatovala Nerudová. Kohútiková potom vysvětlovala: „Na Slovensku při desetiletém výročí od přijetí společné měny byla průměrná inflace 1,3 %. Můžeme tak jednoduše vyvrátit jeden z hlavních mýtů o euru. V současné situaci si ale podniky víc než kdy jindy uvědomují, že mají důležitou kotvu – a tou je právě euro."

Poslední část konference tvořil politický panel s řečníky: Luděk Niedermayer, europoslanec, Mikuláš Peksa, europoslanec a místopředseda Euro v Česku, Martin Exner, poslanec PSP ČR, Jiří Havránek, poslanec PSP ČR a Tomáš Petříček, místopředseda ČSSD a bývalý ministr zahraničních věcí.

„Od našeho vstupu do EU se Unie stala viníkem, na kterého je jednoduché něco svalit. EU je pro českou veřejnost vnější prvek, kterého nejsme součástí. Je to Brusel, který je nám vzdálený. Identifikace se s EU musí vzejít od osobností, které jsou veřejností respektované,“ prohlásil Petříček. A Niedermayer dodal: „Náš postoj k euru reflektuje náš postoj k EU. Za poslední více než dekádu tady byla celá řada politiků, kteří mohli debatu o euru kormidlovat, ale snaha o evoluci u nás chyběla.“

Poslanec Exner navázal: „Euro vnímám jako ekonomickou kotvu a dnešní válka ukazuje, že je to i bezpečnostní kotva. Mistr tohoto byl Václav Klaus – vytvořil narativ, že by se o euru skoro nemělo mluvit, my ale musíme říkat pravý opak, musíme říkat, že je výhodné.“ Debatu o konzervativní scéně dokončil Peksa: „Václav Klaus českou konzervativní scénu zapojil do proti-evropského bloku, který směřoval své politiky proti Evropě, proti společné měně apod. Teď by si měla ODS najít pozitivně evropský konzervatismus, ne se zacyklit v rámci laciné české protievropskosti.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Výpověď by měl dostat především premiér

22:01 Zaorálek (SOCDEM): Výpověď by měl dostat především premiér

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vládnímu návrhu výpovědi bez udání důvodu