V roce 2020 polská vláda totiž prodloužila těžbu v rozporu s evropskými předpisy. Generální advokát se k těžbě vyjádřil na základě žaloby, kterou vloni podalo k Soudnímu dvoru EU české Ministerstvo životního prostředí. K žalobě se následně připojila i Evropská komise.
„Zpráva je výhrou pro české, polské i německé občany. Piráti všemi možnými prostředky tlačili na to, aby bylo dodržováno evropské právo. Před evropskými soudy nakonec opravdu zvítězila práva lidí a ne agresivní kampaň těžařů. Polská těžební společnost PGE velmi nevybíravým způsobem tlačila na domácí i evropské politiky, aby těžba na dole Turów pokračovala. Soud nyní prokázal, že ve snaze vyhovět požadavkům PGE polská vláda porušila zákon. Za nelegální těžbu už bohužel polští daňoví poplatníci zaplatili desítky milionů EUR, kvůli postoji PGE také přišli o peníze na restrukturalizaci Zhořeleckého regionu,“ vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.
„Ochrana vody, krajiny a zdraví lidí má přednost před zájmy těžařů, tento postoj jsme jako Piráti prosazovali během více než ročních jednání. Pro všechny bude jedině dobře, když nyní polská vláda uzná chybu a důl konečně zavře. Pokud nebude soudní stanovisko respektovat, riskuje mezinárodní pověst a důvěryhodnost Polska, navíc bohužel v době, kdy čelí jednotný evropský hlas kvůli vyostřené situaci na Ukrajině obzvlášť těžké zkoušce. Premiér Morawiecký si jistě nepřeje, aby se o něm psalo jako o někom, kdo podrývá EU zevnitř a napomáhá putinovskému tažení,“ dodává Peksa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV