Peksa (Piráti): Promarnili jsme šanci opravdu zlepšit zemědělství

24.11.2021 7:33

Promarněná šance. Tak hodnotí pirátský europoslanec Mikuláš Peksa historickou reformu společné zemědělské politiky (SZP), kterou schválil Evropský parlament.

Peksa (Piráti): Promarnili jsme šanci opravdu zlepšit zemědělství
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Reforma podle něj dostatečně nechrání krajinu před velkoprůmyslovým plundrováním a do velké míry se drží stávajících postupů. I když reforma obsahuje i řadu poztivních návrhů, celkově jde podle Peksy spíše na ruku velkým zemědělským agrokoncernům.

“Navrhovali jsme opatření na ochranu krajiny, podporu drobných farmářů a lidský přístup k hospodářským zvířatům na evropských farmách, ale naše návrhy nebyly zohledněny. V těchto podmínkách jsme nemohli s klidným svědomím podpořit přilévání dalších peněz českých i dalších evropských daňových poplatníků do tohoto systému,” vysvětluje europoslanec Mikuláš Peksa. “Tato reforma společná zemědělská politika EU byla ušita velkou koalicí eurolidovců, eurosocialistů a Babišovy frakce Renew Europe na míru pro velké agrokoncerny prosazující průmyslový přísup k zemědělství,” dodává.

Podle pirátského europoslance je reforma nedostatečná i co se týče ochrany klimatu. “Naše návrhy směřovaly k tomu, aby byla zemědělská půda dostatečně chráněna proti velkoprůmyslovému plundrování a aby zemědělci používali udržitelné postupy práce. Tohle se bohužel do schválené podoby politiky nedostalo a je to ostuda, protože největší výdajová částka evropského rozpočtu pořád nezohledňuje to, že jsme v klimatické krizi,” upřesňuje.

Cílem reformy mělo být zajištění spravedlivého rozdělování podpory Evropské unie pro malé a střední zemědělské podniky. Část přímých plateb bude určena také mladým zemědělcům. Jak ale upozorňuje Mikuláš Peksa, konečné rozhodnutí je členském státě. “Pokud místní vláda bude chtít, nebudou mít ta opatření dopad. Takže jsem rád, že ministrem zemědělství už nebude Miroslav Toman a premiérem Andrej Babiš - oba byli silně napojeni na velké zemědělské podniky, ta reforma je jako ušitá jejich obchodním zájmům,” dodává Peksa.

Nová reforma zemědělské politiky vstoupí v platnost v roce 2023.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…