„Z technického hlediska Facebook provedl nesprávnou aktualizaci svých záznamů BGP, což znemožnilo se komukoliv dostat na tuto síť. Prakticky se odstranili z Internetu. Můžeme říct, že se ocitli v situaci, kdy si zabouchli klíče ve svém vlastním domě,“ popisuje místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Podle něj na chybu internetového giganta doplatili i lidé, kteří Facebook nemají, což dokazuje, jak se nevyplatí spoléhat pouze na jednu společnost. „Řešením vidím v interoperabilitě,“ doplňuje europoslanec.
„Pokud by síť byla decentralizovaná a každý z jejích uzlů spravoval jiný poskytovatel – jako je tomu třeba u Mastodonu –, něco podobného by se nestalo,“ doplňuje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „V Evropském parlamentu probíráme momentálně akt o digitálních službách. Mimo otázky týkající se svobody projevu, které bývají zmiňované nejčastěji, řeší i technické záležitosti jako požadavky na krizové protokoly a další. Jedním z našich dlouhodobých požadavků, který se mi podařilo protlačit do zprávy výboru ITRE, je interoperabilita,“ říká Peksa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV