V pondělí Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek OKD a jmenoval jejího insolvenčního správce. Nevíme přesně, jak bude proces insolvence probíhat. Snad by mohl umožnit, aby staré dluhy, které těžební firma má vůči současným majitelům, byly odsunuty na vedlejší kolej. Firma by tak mohla mít více peněz na vlastní provoz a výplaty mezd svým zaměstnancům. Vláda přesto zareagovala promptně: schválila materiál Českého báňského úřadu, podle něhož musí OKD i po vyhlášení insolvence dál zabezpečovat své doly proti haváriím, odvádět platby za vytěžené uhlí a provádět rekultivace.
Není třeba zdůrazňovat, že okamžité úplné uzavření OKD by mělo zásadní dopad na zaměstnanost na severní Moravě. Společnost OKD – NWR má téměř 10 tisíc zaměstnanců, 2500 zaměstnanců pracuje v dodavatelských firmách a další tisíce lidí v navazujících profesích. Společnost je dlouhodobě největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Vláda si tuto skutečnost plně uvědomuje a nehodlá se vzdát své role garanta sociálních jistot zaměstnanců, horníky nevyjímaje. Na posledním jednání vláda stanovila zákonný mechanismus, podle kterého budou moci úřady horníkům zajistit výplatu nevyplacených mezd a odstupného.
Současná situace je obecně vykládána jako důsledek pádu výkupních cen černého uhlí v posledních čtyřech letech. To je však jen jeden z mnoha faktorů současné dramatické situace. Nárůst těžby zemního plynu z břidlic ve Spojených státech způsobil velký nadbytek uhlí a stlačení jeho cen na dumpingovou úroveň. To zasáhlo celou Evropu. Registrujme však i výrazný pokles poptávky kvůli ekologickým závazkům, nižšímu ekonomickému růstu Číny, ale také investicím do těžebních kapacit v Austrálii a Jižní Africe. I tyto faktory zesílily již tak vysokou nabídku uhlí na trhu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV