Pirát Bartoš sepsal perličky ze schůzky s Andrejem Babišem: Věří svým krokům. Já se nedozvěděl nic nového

07.03.2016 14:05

Ivan Bartoš měl včera schůzku s Andrejem Babišem, z níž zaznamenal následující postřehy a domněnky, včetně krátkých úryvků z dialogu s ministrem financí nejen na téma hazardu, EET, médií:

Pirát Bartoš sepsal perličky ze schůzky s Andrejem Babišem: Věří svým krokům. Já se nedozvěděl nic nového
Foto: Archiv Ivana Bartoše.
Popisek: Pirát Ivan Bartoš.

Historie:

Již před demonstrací se mi ozval Josef Šlerka, že ho kontaktoval Marek Prchal ohledně schůzky, která by měla narovnat ne příliš konstruktivní schůzku (Babiš, Bartoš, Ferjenčík) viz https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati_ m „lobbovali_u_ministra_babise_ve_veci_cenzury_internetu_v_ramci_navrhu_„zakona_o_hazardu.

Toto jsem komunikoval s lidmi z Pirátů.

Schůzka vycházela hned po demonstraci (20. února pořádali Piráti na pražském Klárově demonstraci za svobodný internet - pozn. redakce), a tak jsme odmítli jako čisté PR Babiše, neb A. Babiš hned v den demonstrace  poslal vzkaz přes média, že je to celé nesmysel.

Následně jsem k všemu chtěl přibrat M. Feixe a p. Simkaniče ze SPIR. Schůzka však vycházela až po 2. čtení novely, ke které Piráti, Seznam i SPIR rozjížděli tiskové zprávy a tlak na poslance, takže jsme ji moc nechápali. Michal Feix pak zájem neprojevoval, protože to vypadalo, že na schůzce nebude nikdo kompetentní z ministerstva, kdo na tom reálně vyšívá a rozumí problémům.

Schůzka se dojednala nakonec F2F (face to face, tváří v tvář  - pozn. red.) mezi mnou a Andrejem Babišem. Někde cestou jsem ztratil Josefa Šlerku, což nebylo úmyslem a včera jsem to s ním probral.

Schůzka:

Snažím se věci popsat tak, jak probíhaly. Nečekal jsem nějaký extra posun.

Informace od Andreje Babiše jsem zpracovával kriticky, ale nejsem schopen od stolu ani dle svých znalostí stoprocentně říct, kdy zaznívá pravda, lež nebo možný výklad určité skutečnosti optikou A. Babiše. Věc je vhodná pro další rozbor.

Principiálně s Andrejem Babišem nesouhlasíme a Piráti v jeho krocích spatřují hrozbu nejen v kumulaci taktických informací (kterou A. Babiš popírá, a zaštiťuje se pouze efektivnějším výběrem daní, ač...Agrofert), ale převážně v hrubém narušování soukromí a ohrožení bezpečnosti dat občanů. Případné konkurenční výhody při možném střetu zájmů jsou ve stádiu spekulací, ostatně sice ne plošně, ale již teď existuje FAU.

Netransparentní postupy při zadávání EET jsou naopak v naprostém nesouladu s požadavky na transparentní politiku, kterou se Andrej Babiš zaštiťuje (toto téma jsem však do diskuse nezanášel).

Po krátkém úvodu, kdo z okolí Andreje Babiše byl na demonstraci a koho jsme nepozvali, jsme probírali naše výhrady. Přednesl jsem tyto teze:

Loterijní zákon

- na conf call byl přizván náměstek ministra financí ČR pro oblast majetek státu Ondřej Závodský (KDU-ČSL).

a) Zákon je špatně. Black listy nemohou vnikat, jak si představujete technickou realizaci a aplikaci blacklistů?

Odpověď: Vše je transparentní. Opatření funguje až jako poslední instance. Stránky se na seznam dostávají až po správním řízení. Oslovíme ty firmy, které míří na ČR audienci(reklamu už prý řeší zákony týkající se práce celní správy), jsou lokalizovány v češtině. Budou osloveni. Funguje to jinde.

Postřeh: Nezdá se mi vůbec ta mechanika. Stránek jsou prostě tisíce. Nelze aktivně vyhledávat lokalizovaný gembl, nebo řešit nastavení dražeb v RTB pro bannery jinak, než na selektivní udání či likvidaci konkurence. Další argumenty jsem zopakoval z našich vyjádření.

b) Seznam nemůže obsáhnout všechny světové stránky. Jak to chcete řešit jsou jich tisíce, nikoliv pár desítek, jak si myslíte?

Odpověď: Ve Francii??? Bylo osloveno 1000 firem. Pokud je věc transparentní, tak to většina firem kvůli byznysu (každá větší společnost) klidně podstoupí (licenci za love).

Postřeh: Zde je tedy patrné, že rétorika omezením hazardu je falešná. Prachy z daní aneb, cokoliv, kde se dá vybrat. Že je to kapka v moři a neřeší se carousely či daňové ráje, jsem ani neříkal.

Nicméně je důležité rozlišovat jaké peníze a za jaké služby kde tečou, že je výběr daní u hazardu rozdílný než u „podnikání“. Zatímco daně se platí tam, kde firma podniká hazard se řeší tam, kde se sází. Zdanění výher je zase další věc...

Krátce jsme pohovořili o těžkém lobbingu na poli PS domácích sázkových gigantů na stanovení procentuální daňové zátěže. Kdo za koho kope si nepamatuju, ale procentní posun u těchto hráčů (Sazka...) dělá třeba 50milionový rozdíl ?.

c) Občané nejsou zločinci. Proč omezujete občany, kam mohou a nemohou na internetu, když máte řešit tedy firmy.

Odpověď: Občanů se to nedotkne. Jinak Andrej Babiš pronesl zajímavou tezi o „svobodě“ (sic!) našich občanů ve smyslu. „Tady každý jezdí jako prase, ale jak vjede do Německa má půlky sevřený a jezdí jako milius a v Itálii, když jedete 30 přes, tak jdete do lochu. Svoboda musí mít jasné mantinely“ (Volná citace) (Nebezpečnost rychlé jízdy má ovšem zcela jiný rozměr než sázení na netu, že)

Postřeh: To s občany je samozřejmě nesmysl, ale reálně v oblasti online gembl má vlastně Andrej Babiš pravdu. Protože buď chce jeden hrát a nastaví si podle návodu jednoduše DNS, nebo tam ta stránka bude, protože MF ČR za ni už bude vybírat.

d) Seznam stránek nemůže vznikat jen tak, že si ministerstvo řekne, co je a co není košér.

Odpověď: Blokace stránek je poslední instance po správním řízení.

Postřeh: Když už se to bude ve finále realizovat, a mám strach, že se pozměňovací návrhy moc nechytnou (http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&T=578), tak toto je maximálně důležité hlídat, protože min. financí si nemůže přes úředníky sestavovat nějaké seznamy. Na minulé návštěvě však Andrej Babiš hovořil právě o práci úředníků.

e) Příklady ukazují, že se DNS přidělování dá obejít na pár kliknutí (Dánsko)

Odpověď: Ale to my víme, že se to dá lehce obejít. Dává to smysl při kombinaci všech opatření.

Postřeh: Zde ztrácím zcela nit, proč na tom tedy tak trvají, když je to reálně neúčinné. Navrhoval jsem naopak vznik pozitivního listu licencovaných stránek, kde neťuknutý algoritmus či správné vyplácení a bezpečnost dat ministerstvo garantuje, což by omezilo sázení na čemkoliv jiném třeba automaticky, ale zapadlo to v diskusi.

f) Seznamy zakázaných stránek se díky zpracování vždy obrátí proti uživatelům viz. Internet Watch Foundation u operátorů a cenzura WIKI (uvedl jsem příklad)

Odpověď: Seznam bude transparentní, nic takového nehrozí...

Postřeh: Řekl jsem, že když už vznikne mechanismus, nikdo nám nezaručí, že se nebude rozšiřovat. Andrej Babiš prej, že on to zaručí???

EET:

a) K čemu vám jsou dobré online informace tohoto typu.

Odpověď : 600 tisíc IČAŘů si to peče a vzniká tak šedá ekonomika, kde unikají miliardy. Navíc tam žádné informace o tom, co jste si koupil nebudou. Celková částka a DPH. Analyzovat to budou lidé v krytu.

Postřeh: Argumentoval jsem, že v obraně tohoto opatření se záměrně lže, protože finance nezmizí z oběhu, ale jsou utraceny za zboží a služby v ČR, kde se to přes DPH zase vrací... zapadlo.

b) Proč to nedají na top hráče, které obchodují se zbožím zatíženém spotřební daní (chlast, cigarety, ropa)

Odpověď: AB Pokusili jsme se to hrát primárně na velké hráče a oni se s náma chtěli soudit, proč oni ano a malí ne. Vše je implementováno ve vlnách a každý v EET nakonec bude.

Postřeh: Odpověděl jsem mu, že je to nesmysl, abych dostával za každý pivko někde na koupáku účtenku (Příklad akce Bobovka) a že se navíc bojím kombinace s novým přestupkáčem, který za podnikání, které je v nesouladu se zákonem dává 50 000,- pokuty.. Nemám EET – platím 50 000.

c) Realizace koncových zařízení. Kdo z toho má peníze? Co když nepůjde net. Dával jsem mu příklad z předminulého víkendu, kdy nešlo CCSko na Shellce, jak sem tam kvůli oleji stál 30 minut a to jsem byl třetí.

Odpověď: Prý ofline a že je to tisíckrát modernější než registrační pokladny v Chorvatsku. Navíc to nejsou Kalouskovo pokladny za 20 000,- za přístroj pro všechny, ale bude to celkem levný. Na otázku, kdo to teda bude dodávat a jestli už mluvil s Lamserem, kterého to zajímalo hned od začátku (viz schůzka Fořtík, Bartoš, Vaculík, Lamser Rafaj 3.12.2014 v registru zde l oznameni-f595/evidence-lobbistickych-kontaktu-t13315-410.html?hilit=lamser#p369044 l ) jsem odpověď nedostal, ale bylo mi řečeno, že jim (podnikatelům) přece MF nabídlo kompenzační slevu na daních.

Byla stále patrna polarizace na platbu daní u zaměstnaných a podnikatelů, jako dvou různých „občanů“ Tento dojem je subjektivní, ale v prezentaci opatření pro výběr daní pro média i v PS je patrný. I když, co jiného by zajímalo ministra financí, než kde sehnat penízem, že.

Průběžné DPH hlášení:

Vynesl Andrej Babiš:

Kontroly půjdou pouze tam, kde nesedí faktury.

Postřeh: Vzhledem k minimální frekvenci kontrol, která se mi dle posledních informací jeví často jako účelová zbraň v konkurenčním i politickém boji, tento argumenty prostě neberu.

Celou dobu, když Andrej Babiš hovořil o ušetřených 10 miliardách za dva roky, jsem měl nutkání mu vypočítat, kolik si dle veřejných informací „ušetřil“ Agrofert, ale k ničemu by to nevedlo.

Předposledním tématem byla média. Poukazoval jsem na to, že přes Mafru, si odpálí kauzu dřív, než ji rozeberou jiná média a na tuto zpětně odkazuje, že „se to přece ví“. Tvrdil, že to není pravda. Prchal rozporoval, že přece iDnes do nich šije skrze Hnízdo a že Andrej Babiš je neovládá.

Andrej Babiš si postěžoval, že kdyby nešel do politiky, tak to koupil stejně a z pozice šéf editora by si to skutečně řídil, což prý fakt nedělá... 

Poslední věc byl magistrát, kde jsem se ptal na to, jak se mu líbí koketování s TOP 09 a se sociální demokracií.

S TOP 09 prý klidně jinde není problém, ale v Praze ne, protože je to vo lidech a v Praze jsou zloději (volná citace).

Adriana Krnáčová si prej Piráty pochvaluje, což mě děsí...

Andrej Babiš by se chtěl sejít s Jakubem Michálkem, protože se do něj obouvá v televizi, ale nikdy se neviděli. Tak jsem mu řek, že se to dá zařídit.

Závěry:

Kromě detailů realizace black listu, které jsem probíral i s náměstkem Závodským přes telefon jsem se nedozvěděl nic nového. Andrej Babiš svým krokům věří. Jeho zaměření na výkon státu mi však přijde jen do té míry, že to vyžaduje jeho pozice. Pokud beru jako pravdivé informace ohledně Agrofertu, odpustků daní, výběrka apod., je to prostě tak, že „vyberu víc, ale co dělám já, je pak moje věc“.

Zaznělo taky, že do tý politiky nemusel chodit, a měl by klid. Což jsem mu ze slušnosti neodkývl...

Smysl této schůzky, pokud z toho nevyleze nějaké PR „Babiš opět jednal s Piráty“ mi trochu uniká. Přijde mi, že jistý zájem věci řešit na straně Andreje Babiš je, ale vzhledem k tomu, že jsou naše názory na jeho práci známé, a jeho rétorika a argumentace Pirátům taky, vidím to jako: „tak jsme si odškrtli, že jsme si řekli, že spolu nesouhlasíme“.

Sliby: „Já vám tady můžu slíbit, že když se na tom seznamu objeví cokoliv, nebo to bude někdy zneužité tak ten zákon změním nějakou novelou“ A. Babiš.

Nabídnuté: „Však jsem vám to říkal, můžete na to normálně dohlížet, jak to vzniká“ A. Babiš – ačkoliv je to jistě lákavá nabídka, ve věci EET či loterijního zákona toto chápu jako legitimizaci zaváděných, které jsou v této realizaci pro Piráty nepřípustné.

Perlička na závěr: Odcházíme pryč. Andrej se otočí na Marka Prchala a ptá se: „Tak už to tweetnem? MP: „Jsme říkali, že to tweetneme až v 8 ne?“ Ivan Bartoš: „To takhle řešíte jo?“ Andrej Babiš: „No jasně, já jim ten tweet vždycky nadiktuju, protože to nebudu obsluhovat“ (volná rekonstrukce).

Přijaté výhody: dobrý kafe, voda bublinková

Zápis v registru lobbistických kontaktů zde: https://forum.pirati.cz/oznameni-f595/evidence-lobbistickych-kontaktu-t13315-550.html#p447682

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Lepší pozdě nežli později, změnu klimatu musíme aktivně řešit

23:08 Davis (Zelení): Lepší pozdě nežli později, změnu klimatu musíme aktivně řešit

Informace na veřejném facebookovém profilu strany ke konferenci OSN o klimatu