Součástí této zodpovědnosti je podle Pirátů i volba politiků, kteří Česko v Evropském parlamentu a Evropské komisi zastupují. Ti by měli především chránit Evropu před tlaky populistů a extremistů a v příštím volebním období lépe komunikovat s voliči i vládou.
„Přínos evropské spolupráce pro Českou republiku za posledních 15 let hodnotím pozitivně. Narůstající životní úroveň občanů, technologický pokrok a rozvoj infrastruktury díky evropským prostředkům nelze popřít. V nadcházejících volbách se ovšem bude rozhodovat o tom, jakou cestou se vydáme dál. Odmítám koncept vícerychlostní Evropy, kterou někteří prosazují – nechci, aby Česko zůstalo v „pomalejším pruhu” a zaostávalo tak za západními zeměmi. To by byl krok nazpátek – Evropa musí řešit problémy společně,” komentuje budoucnost Evropské unie lídr Pirátů do europarlamentu Marcel Kolaja.
„Česká republika jako součást Evropy slaví pomyslné patnácté narozeniny a musí se rozhodnout, kam se dál vydá,“ říká Mikuláš Peksa, místopředseda Pirátů a trojka kandidátky. Piráti mají jasno v tom, že je třeba v Evropské unii zůstat. Zároveň je ale třeba EU změnit tak, aby efektivněji řešila celoevropské problémy, jako je obrana vnějších hranic, přechod na čistší zdroje energie a odliv kapitálu. Především na tyto tři body by se podle Pirátů Evropská unie měla v nadcházejícím období soustředit. „Naopak by neměla zbytečně rozšiřovat dále svoji působnost na otázky, o kterých si většina států přeje rozhodovat sama. Tak můžeme obnovit důvěru v evropskou spolupráci,” dodává Peksa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV