Piráti považují každé narušení soukromí za negativní jev, proto nemohou souhlasit ani s průnikem do soukromí předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Znepokojivé však jsou jak okolnosti, za kterých k tomu došlo, tak především obsah premiérovy korespondence. Z obsahu zveřejněných emailů vyplývá, že je značná část politických rozhodnutí uskutečňována na základě skrytých jednání. Závažná jsou také zjištění o přípravách na mediální manipulaci. Přizpůsobování se výstupům z průzkumů veřejného mínění nás, nejen u této politické strany, příliš nepřekvapuje. Autentičnost uniklých zpráv premiér Sobotka nevyvrátil.
Ukázalo se, že premiér této země neovládá ani úplné základy bezpečnosti v prostředí internetu. V normálních firmách jsou zaměstnanci a management obvykle IT manažery poučeni o zásadách informační bezpečnosti v organizaci. Otázkou je, zda školení IT bezpečnosti na Úřadu vlády bylo, a zda na něm premiér nechyběl.
Za skandální Piráti považují fakt, že se takových chyb dopouští premiér, který je jako vládní činitel za bezpečnost informací zodpovědný. Premiér nesmí používat soukromý mail (navíc na freemailovém seznamu) pro pracovní účely, navíc musí jako veřejně činná osoba vědět, že po informacích z jeho soukromí je velká poptávka. Nedodržování pravidel informační bezpečnosti proto bylo nezodpovědným hazardem. Diletantský přístup k zabezpečení pracovních dokumentů ze strany premiéra i pracovníků Úřadu vlády trval zřejmě dlouhé měsíce. Je tedy nutné vyvodit odpovědnost příslušných odborných pracovníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV