Piráti: Nominační zákon zavede kritéria pro fungování státem ovládaných podniků

24.04.2018 15:10

Piráti předložili vlastní návrh nominačního zákona, který má zajistit jasná kritéria pro přijímání členů do kontrolních a správních rad státem ovládaných podniků a zásadně přispět k jejich transparentnímu fungování.

Piráti: Nominační zákon zavede kritéria pro fungování státem ovládaných podniků
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Jedním z bodů návrhu je stanovení pravidel pro vlastnickou politiku státu, která by zavedla závaznou a Sněmovnou schvalovanou strategii pro všechny dotčené podniky.

„Andrej Babiš mluví o tom, že chce řídit stát jako firmu, ale úplně opomíjí roli státu jako vlastníka, který má jasno, jak se svým majetkem nakládat. Rezignuje na stanovení cílů a strategie, která určí, jak cílů dosáhnout, i na navazující hodnocení manažerů a vedoucích pracovníků. Protože v přímém přenosu můžeme sledovat prorůstání Agrofertu a lidí z okolí Andreje Babiše do státní správy, zároveň i odstraňování těch nepohodlných, a to premiérem v demisi bez důvěry, je pro nás nominační zákon stěžejní. Paradoxní je, že na svém posledním jednání dala vláda k návrhu zamítavé stanovisko, ačkoliv před pár měsíci ANO přislíbilo, že komplexní návrh Pirátů podpoří,“ shrnul předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Předkladatel návrhu zákona, poslanec Tomáš Martínek, připomněl též případy institucí, jejichž fungování je veřejností mnohdy kritizováno, zatímco jejich vysocí manažeři pobírají vysoké odměny:

„Typickým příkladem jsou podniky typu Lesy ČR, Česká pošta či třeba České dráhy, u kterých by díky novému zákonu bylo měřitelné, zda podnik plní předem stanovenou strategii a zda je legitimní, aby byli lidé za plnění těchto strategií náležitě ohodnoceni. Dalším důvodem pro přijetí návrhu je to, aby jakákoliv vláda nemohla svým usnesením jednoduše bez důvodu odvolávat členy výboru nebo ho dokonce zrušit.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Musíme mít na paměti, že očkování není všespásné

16:57 Johnová (Praha sobě): Musíme mít na paměti, že očkování není všespásné

Epidemická situace se na území hlavního města i v dalších krajích zhoršuje. Praha se proto obrací na…