V loňském roce uplynulo přesně 70 let od konce 2. světové války. Na seznamu autorů tak vedle sebe najdeme významné osobnosti světové vědy a kultury, oběti holokaustu, kolaboranty i válečné zločince. Sestavit úplný seznam všech českých i světových autorů, kteří zemřeli v roce 1945, by bylo prakticky nemožné a určitě by obsahoval desítky tisíc jmen. Proto jsme vybrali alespoň ty, o kterých se můžete více dočíst na české Wikipedii. Ke všem autorům jsme dále vybrali několik příkladů jejich tvorby včetně roku vzniku nebo vydání, pokud je známý.
Úplně nejstarším dílem v celém seznamu je hudební skladba Duolo eterno! z roku 1878, kterou napsal italský skladatel Pietro Mascagni. Mezi volná díla tak vstupuje po 137 letech. Nejstarším českým dílem je pak píseň Chor Srbkyňa z roku 1895, kterou napsal český skladatel Jaromír Herle. Ve stejném roce navíc napsal slovenský politik a spisovatel Janko Jesenský divadelní hru Bozky súboja alebo Poručík. Obě jejich díla tak mezi volná vstupují po 120 letech.
Nejvýznamnějšími osobnostmi české kultury na letošním seznamu jsou jednoznačně Josef Čapek a Karel Poláček. Oba zemřeli v nacistických koncentračních táborech. Ze světových osobností si pak zvláštní pozornost zaslouží hlavně světoznámý maďarský hudební skladatel Béla Bartók a Anne Franková, jejíž deník se stal důležitým svědectvím o životě během 2. světové války. Švýcarská nadace spravující kopírovací monopol na Deník Anny Frankové v nedávné době vyvolala pobouření, protože se snažila prohlásit jejího otce Otto Franka za spoluautora, čímž by se monopol prodloužil o 35 let až do konce roku 2050. Esperantistům by pak neměli uniknout ani Hendrik Bulthuis a Donald W. Munns a jejich díla psaná v esperantu.
Nezapomeňte, že doba trvání kopírovacího monopolu se počítá až od smrti posledního spoluautora. Na překlady děl níže uvedených autorů nebo některá společná díla tedy může kopírovací monopol stále platit. A nyní již slíbený velmi neúplný seznam autorů, jejichž díla jsou ode dneška volná.
Willem Jan Aalders
Schleiermachers Reden über die Religion proeve van apologie (1909)
Groote mystieken: Pseudo-Dionysius Areopagita (1913)
Handboek der ethiek (1941)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
kultura , piráti , díla , kopírovací monopol , autoři
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky
22:11 Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k drahým potravinám.
- 20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina
- 18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci