Ze středeční analýzy organizace Greenpeace vyplývá, že vláda minulý rok snížila poplatky za těžbu lithia z 10 % tržní ceny na necelých 0,7 % tržní ceny a stát tak může přijít minimálně o 13 miliard Kč (při současném plánu těžby, u něhož je možné, že se ještě rozšíří a ztráta by tak byla větší). Podle vyhlášky platící do roku 2016 byl poplatek za těžbu rud 10 % z tržní ceny vydobytého nerostu, zatímco nařízením vlády z roku 2016 se poplatek změnil na necelých 11 000 Kč za tunu čistého lithia (nikoliv vydobytého nerostu). Tím se poplatek oproti předchozímu stavu snížil zhruba 14x. Hlavním viníkem této změny je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které má v gesci ČSSD - nařízení každopádně schválila vláda hlasy všech 10 přítomných členů.
Piráti požadují urychlené navýšení poplatků minimálně zpět na původní hodnotu. Oproti ostatním vyspělým zemím je v Česku zdanění těžby nerostného bohatství velmi nízké a mnohdy se pohybuje spíše na úrovni vykořisťovaných rozvojových zemí.
Z páteční analýzy organizace Good Governance vyplývá, že vlastnická struktura firmy Geomet, která má na těžbu lithia na Cínovci přednostní právo, je neprůhledná a končí na Panenských ostrovech. Australská firma European Metal Holdings Limited, se kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR nedávno uzavřelo memorandum, je totiž pouze odštěpným závodem stejnojmenné firmy sídlící na Britských Panenských ostrovech. Ostrovy jsou přitom známým daňovým rájem. „Nechápu, proč ministerstvo podepsalo memorandum s odštěpným závodem a ne s mateřskou firmou. Napadají mě pro to dva důvodu. Buď chtělo zakrýt fakt, že firma sídlí v daňovém ráji. Nebo bylo hlavním cílem dostat se do režimu dohody Česka a Austrálie o ochraně investic, která umožňuje mezinárodní arbitráž,“ říká celostátní lídr Pirátů do sněmovních voleb Ivan Bartoš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV