Piráti: Tisíce lidí ročně zabíjí azbest, europoslanci chtějí peníze pro nemocné i screening budov

20.10.2021 21:45 | Tisková zpráva

Konec smrtícího azbestu v sousedních zemích a také větší důraz na ochranu před nemocemi z povolání. To dnes v usnesení schválili poslanci Evropského parlamentu. Právě na rakovinu vyvolanou azbestem, se kterým přichází do styku lidé v práci, ročně zemře na 80 tisíc Evropanů. V Česku jsou problémem zasaženi nejvíce na Olomoucku.

Piráti: Tisíce lidí ročně zabíjí azbest, europoslanci chtějí peníze pro nemocné i screening budov
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

I přesto, že je v Evropské unii zakázáno používat azbest už od roku 2005, nebezpečí kontaminace stále trvá. Azbest se totiž drží v budovách, a vdechují ho tak často nevědomky například stavebníci, elektrikáři nebo instalatéři.

„Azbest je velmi nebezpečný karcinogen, který se využíval hojně třeba taky v Česku jako stavební a izolační materiál. Snadno se rozpadá na jemný prach a jeho mikročástice způsobují rakovinu plic. První úmrtí v souvislosti s azbestem byla zaznamenána už zhruba před 100 lety. V Evropě se sice od používání azbestu ustupuje, ale je nutné přesvědčit okolní země, aby azbest také přestaly používat a zamořovat jím životní prostředí," vysvětluje europoslanec Mikuláš Peksa

„Chceme vyčlenit speciální finanční prostředky pro pracovníky, kteří se mohou s azbestem setkat. Tito lidé a zároveň všichni, kdo jsou azbestem ohroženi, musí mít od EU zajištěnou kvalitní zdravotnickou péči,“ dodává Peksa. Kromě peněz pro nemocné počítá text usnesení také s povinným screeningem budov postavených před rokem 2005 a to před rekonstrukcí, prodejem či pronájmem. Europoslanci také chtějí upravit maximální limit azbestu, se kterým se mohou pracovníci setkat.

„Prioritou by pro nás skutečně mělo být bezpečné odstranění materiálu, který azbest obsahuje. Veškeré úpravy a údržba totiž vedou pouze k dalšímu odkladu takového odstranění a představují zdravotní rizika pro další obyvatele budov a budoucí stavební pracovníky,“ komentuje zprávu místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku