Piráti: Vláda vyškrtla z nominačního zákona dozorčí rady, navrhne ještě horší zákon než před volbami

07.06.2018 13:39 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš na vládě odmítl nominační zákon Pirátů. Ačkoliv se o návrhu v prvním čtení ve Sněmovně zatím nehlasovalo, premiér už minulý týden avizoval, že protikorupční principy obsažené v úpravě Pirátů hájit nebude. A tak vláda oprášila návrh Radka Vondráčka z minulého volebního období.

Piráti: Vláda vyškrtla z nominačního zákona dozorčí rady, navrhne ještě horší zákon než před volbami
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Zásadní změnou je pouze vyškrtnutí zásad pro obsazování dozorčích rad, čímž ANO získá větší manévrovací prostor při vyjednávání podpory vlády od komunistů. Těm bude moci nabídnout lukrativní místa v dozorčích radách státních podniků. Nominační zákon měl právě tuto kritizovanou praxi trafik zrušit.

Návrh Pirátů je oproti návrhu vlády komplexní, jak vysvětluje Tomáš Martínek, předkladatel pirátské verze nominačního zákona: „Vláda z návrhu vyškrtla dozorčí rady státních podniků a vyhýbá se dalším prvkům, které jsme do naší verze zahrnuli. Náš požadavek byl, aby se úprava týkala vysílání zástupců do orgánů zdravotních pojišťoven. Stanoviska Výboru pro personální nominace by podle nás měla být závazná a vláda by se od nich nemohla odchýlit. Jmenování osoby, kterou výbor nedoporučil, by tak bylo neplatné. Funkční období výboru by bylo vázané na mandát vlády s důvěrou, na rozdíl od vládního návrhu, který počítá s fixním pětiletým obdobím. Také chceme zavést povinnost vlády předkládat vlastnickou politiku státu, tedy strategický dokument, který bude určovat prostředky a cíle při správě státních podniků. Na základě plnění a neplnění tohoto dokumentu budou moci být hodnoceni vysocí manažeři,“ naráží Tomáš Martínek na personální čistky vlády prováděné bez zdůvodnění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Prezident Petr Pavel opět podpořil Fialovu vládu na úkor občanů

10:21 Rozvoral (SPD): Prezident Petr Pavel opět podpořil Fialovu vládu na úkor občanů

Svým podpisem pod vládní novelu zákona, která od května zvýší povinné koncesionářské poplatky za ČT …