Piráti: Vláda vyškrtla z nominačního zákona dozorčí rady, navrhne ještě horší zákon než před volbami

07.06.2018 13:39 | Zprávy
autor: PV

Premiér Andrej Babiš na vládě odmítl nominační zákon Pirátů. Ačkoliv se o návrhu v prvním čtení ve Sněmovně zatím nehlasovalo, premiér už minulý týden avizoval, že protikorupční principy obsažené v úpravě Pirátů hájit nebude. A tak vláda oprášila návrh Radka Vondráčka z minulého volebního období.

Piráti: Vláda vyškrtla z nominačního zákona dozorčí rady, navrhne ještě horší zákon než před volbami
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Zásadní změnou je pouze vyškrtnutí zásad pro obsazování dozorčích rad, čímž ANO získá větší manévrovací prostor při vyjednávání podpory vlády od komunistů. Těm bude moci nabídnout lukrativní místa v dozorčích radách státních podniků. Nominační zákon měl právě tuto kritizovanou praxi trafik zrušit.

Návrh Pirátů je oproti návrhu vlády komplexní, jak vysvětluje Tomáš Martínek, předkladatel pirátské verze nominačního zákona: „Vláda z návrhu vyškrtla dozorčí rady státních podniků a vyhýbá se dalším prvkům, které jsme do naší verze zahrnuli. Náš požadavek byl, aby se úprava týkala vysílání zástupců do orgánů zdravotních pojišťoven. Stanoviska Výboru pro personální nominace by podle nás měla být závazná a vláda by se od nich nemohla odchýlit. Jmenování osoby, kterou výbor nedoporučil, by tak bylo neplatné. Funkční období výboru by bylo vázané na mandát vlády s důvěrou, na rozdíl od vládního návrhu, který počítá s fixním pětiletým obdobím. Také chceme zavést povinnost vlády předkládat vlastnickou politiku státu, tedy strategický dokument, který bude určovat prostředky a cíle při správě státních podniků. Na základě plnění a neplnění tohoto dokumentu budou moci být hodnoceni vysocí manažeři,“ naráží Tomáš Martínek na personální čistky vlády prováděné bez zdůvodnění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

21:02 Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.