Piráti a STAN: Peníze na pomoc lidem, nikoliv na podporu uhlobaronů

27.09.2021 19:21 | Tisková zpráva

Piráti a Starostové nedovolí, aby uhlobaroni inkasovali za předražené ceny energií na úkor běžných domácností. Návrh vicepremiéra Karla Havlíčka, aby z výnosů emisních povolenek, jejichž ceny rychle stoupají, bohatla hrstka oligarchů, koalice odmítá.

Piráti a STAN: Peníze na pomoc lidem, nikoliv na podporu uhlobaronů
Foto: Piráti,STAN
Popisek: Piráti a Starostové a nezávislí

Rostoucí náklady občanů za energie chce ministr Havlíček kompenzovat zavedením další sociální dávky tzv. energetickým voucherem, podle zástupců koalice Pirátů a Starostů se jedná o další byrokratizaci. Zavádění nové dávky znamená ještě větší komplikování sociálního systému a snížení efektivity pomoci. Pomoci by přitom mohla úprava životního minima či zlepšení fungování Modernizačního fondu. Spekulaci s emisními povolenkami obě koaliční strany striktně odmítají.

„V Modernizačním fondu nyní skončí desítky miliard z emisních povolenek a je na vládě, jak efektivně s fondem naloží. Především z něj musí podpořit opravdovou modernizaci energetiky včetně teplárenství a snížit tak naší závislost na fosilních palivech,” uvedl poslanec Pirátů Petr Třešňák.

Aby prostředky končily v kapsách uhlobaronů namísto tam, kde pomohou občanům, kterých se těžba dotýká, odmítá pirátský senátor Lukáš Wagenknecht: „Piráti budou podporovat v rámci evropského sociálního dialogu na zmírnění dopadu růstu cen emisních povolenek vyplacení těchto peněz pro běžné spotřebitele. To znamená pro všechny domácnosti, nejen pro vyvolenou hrstku.“

Josef Bernard, kandidát Starostů v Plzeňském kraji, varoval před zneužíváním systému emisních povolenek k jiným účelům, než jsou určeny: „To už je opravdu blázinec. Peníze z emisních povolenek musí jít na modernizaci naší energetiky, ne zpátky těm, kteří klima a naše životní prostředí nejvíce zatěžují.”

Zástupci koalice Pirátů a Starostů budou také dále tlačit návrh na úpravu horního zákona o ochraně a využití nerostného bohatství, který předložila skupina senátorů v čele s Miroslavem Balatkou. Šance na jeho schválení by mohla být podle předkladatelů po ustavení nové Poslanecké sněmovny. Návrh už dříve nepodpořil ani jeden poslanec za ANO, SPD a KSČM z Ústeckého a Karlovarského kraje, přestože šlo o peníze pro jejich vlastní regiony. „Naší snahou je rozložit úhradu z vydobytých nerostů vedle obcí a státu i mezi kraje, které jsou těžbou přímo postiženy. Regiony by měly získat více peněz z poplatků, které těžaři platí. Návrh se nezaměřuje pouze na regiony, kde probíhá povrchová těžba hnědého uhlí, ale i povrchová těžba ostatních nerostů jako je písek a kámen. Nové rozdělení bude počítat s 33 procenty pro obce, což zůstává beze změny, 37 procenty nově pro kraje a 30 procenty pro státní rozpočet. Poplatek se tedy nezvyšuje, pouze se mění jeho rozdělení,“ uvedl Balatka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Absurdní drama

10:54 Senátor Drahoš: Absurdní drama

Komentář na facebookovém profilu k zveřejněným informacím o zdravotním stavu prezidenta Zemana