Piráti a STAN: Vláda teprve dnes projedná podmínky nástupu žáků do škol

16.08.2021 20:09

Masivní celoplošné uzávěry ve školství si ČR již nemůže dovolit. Piráti a Starostové považují vzdělávání za klíčovou oblast a přicházejí průběžně s návrhy, jak situaci v období pandemické krize řešit. Připravili zároveň pružnější strategii, podle níž musí například o cílených opatřeních rozhodovat místní orgány na úrovni jednotlivých okresů podle situace v daném místě.

Piráti a STAN: Vláda teprve dnes projedná podmínky nástupu žáků do škol
Foto: Piráti,STAN
Popisek: Piráti a Starostové a nezávislí

„V rámci Evropy patřily české školy mezi nejdéle zavřené a vláda nedokázala najít uspokojivé řešení pro žáky, studenty, učitele ani rodiče. Téměř celý předchozí rok výuky byl zmařen plošnými opatřeními. Školní rok začne už za dva týdny a vláda teprve dnes ve večerních hodinách projedná podmínky letošního nástupu žáků do škol, ačkoliv na přípravu postupu měla dlouhé měsíce. Stejně tak na prostudování návrhů, které jí Piráti a Starostové předložili,” uvedl Lukáš Bartoň, poslanec Pirátů zodpovědný za oblast školství.

Ve své strategii ke školám se Piráti a Starostové opírají o několik klíčových prvků. „V případě, že to epidemiologická situace bude vyžadovat, se opíráme zejména o režimová opatření a testování. U testovací strategie nám jde o nasazení primárně neinvazivních PCR testů - slinné, kloktací, plivací - bez nepříjemného odběru z nosu nebo nosohltanu jako je tomu u antigenních testů. Takto by bylo možné žáky testovat v intervalu 10-14 dnů a nikoliv několikrát týdně, jak tomu bylo v minulosti,” upozornil člen školského sněmovního výboru Petr Gazdík za Starosty.

Dále by Piráti a Starostové přistoupili po úvodním screeningu k opuštění celoplošného testování. Následné testování by se provádělo pouze cíleně v lokalitách se zhoršenou epidemiologickou situací nebo výskytem clusteru, což by mělo být stejně jako rozhodování o nošení roušek v kompetenci krajských hygienických stanic.

„Potřebné testování ve školách má stát zajistit ve spolupráci se zřizovateli. Odmítáme také plošné nošení roušek při výuce. O nošení roušek by měli rozhodovat ředitelé po dohodě se zřizovateli a krajskými hygienickými stanicemi. Je zcela zásadní přenést komunikaci opatření pro školy na úroveň krajů a umět rychle reagovat. Ministerstvo zdravotnictví ani premiér nemají v tomto kontextu nárok dále okupovat mediální prostor a šířit další zmatky,“ popsal Bartoň.

„V souvislosti s přijímanými opatřeními chceme ředitelům škol umožnit uzpůsobení režimových opatření z hlediska organizace výuky, a to podle lokální situace. Naším návrhem chceme školám vytvořit prostor pro vlastní nastavení a úpravu mechanismů rotace tříd, využití méně početných studijních skupin nebo i venkovní výuky tak, aby byly v maximální možné míře respektovány možnosti i potřeby škol s ohledem na jejich kapacity a zaměření. Stát má samozřejmě k organizaci výuky školám poskytovat cílenou podporu,” doplnil místopředseda Starostů Gazdík.

V případě, že by k opětovnému uzavření škol přece jen došlo, je podle Pirátů a Starostů nutné zajistit podmínky pro vzdálený způsob výuky. To znamená umožnit online přístup žákům a studentům k digitalizovaným studijním materiálům, podpořit technické dovybavení (včetně zajištění internetového připojení) a nákup online učebnic a dalších pomůcek. Piráti a Starostové rovněž považují za zcela nezbytné mít připravený dlouhodobý a komplexní plán metodické podpory školám, zaměřit se více na podporu duševního zdraví žáků a učitelů.

„Pozornost by měla být věnována jak dětem se specifickými vzdělávacími potřebami, tak talentovaným dětem. Sportovní a volnočasové aktivity, kroužky i soutěže by měly být organizovány i v době přísných opatření tak, aby se naše děti rozvíjely. Nepromarněme další rok tím, že necháme děti stagnovat,” dodala pirátská náměstkyně primátora pro školství a sport v Ostravě Andrea Hoffmannová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlas: Babiš je Slovák. Takže pokud by pro něj bylo spojení s Ruskem výhodné, navleče rudou košili

18:14 Hlas: Babiš je Slovák. Takže pokud by pro něj bylo spojení s Ruskem výhodné, navleče rudou košili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k k Andreji Babišovi a EU.