Piráti ve spolupráci s Prahou sobě doporučují zakládání květinových pásů a luk v Praze

20.05.2020 4:33

Na úterním jednání Výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí Zastupitelstva hlavního města Prahy, doporučil zastupitel Tomáš Murňák (Piráti) ve spolupráci s Evou Tylovou (Piráti), místostarostkou Prahy 12 a zároveň členkou tohoto výboru, společně s Vítem Zemanem (Praha sobě), orgánům města, městským organizacím a městským částem realizovat na svých pozemcích či pozemcích svěřených do správy tzv. květnaté pásy a květnaté louky.

Piráti ve spolupráci s Prahou sobě doporučují zakládání květinových pásů a luk v Praze
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

“Trávníkové monokultury nejsou pro životní prostředí ve městech vhodné. Nemůžou se v nich schovat drobní živočichové, včely intenzivní sečí nemají co opylovat, a navíc nám z městské krajiny mizí hmyz a motýli. Byl bych rád, kdyby se nám povedlo rozšířit druhovou rozmanitost přímo ve městě a rádi bychom šli těmito opatřeními v ochraně životního prostředí příkladem,” vysvětluje Tomáš Murňák.

Založením tzv. květnatých pásů a luk se myslí zejména výsev semen původních dvouděložných bylin, které jsou v našem klimatickém pásu původní, ale v rámci městské infrastruktury a péče o veřejnou zeleň byly nahrazeny trávníkovými monokulturami, případně péče o ně byla v rozporu s jejich potřebami, a tak se v městské krajině již nevyskytují.

Anketa

Líbí se vám zatím kanál CNN Prima News?

3%
91%
hlasovalo: 17182 lidí

Péče o luční rostliny je jiná, než standardní péče o trávníky. Vyžadují zejména méně intenzivní seč, aby mohly vykvést, což se v městském prostředí složitě aplikuje. Realizace květnatých pásů není náročná, jedná se pouze o zkypření půdy a zasetí směsi semen. Realizaci doporučuje výbor zejména v květnících, užších trávnících, případně v travnatých pásech mezi pruhy silnic (většinou tam vedou svodidla - dálnice…), aby se daly lehce odlišit od ostatních ploch a nedocházelo u nich ke standardní údržbě jako u velkoplošných trávníků. Není ovšem důvod toto nerealizovat i na větších plochách v parcích, tzv. květnaté louky. Důvodem realizace květnatých pásů je zejména obohacení biodiverzity v městském prostředí o druhy, které tu již běžně nerostou (pouze např. na okrajích měst), obohacení půdy o živiny, které rostliny samy produkují, podpora hmyzu, motýlů, včel a drobných živočichů.

"Jsem rád, že jsme se na tomto doporučení domluvili. Praha nyní začíná i díky našemu výboru podporovat ekologický způsob zemědělství na svých polích a toto je další krok, jak přírodě v Praze udělat větší prostor. Tedy nejen to. Květnaté louky a pásy oproti běžným trávníkům také lépe odolávají klimatickým změnám. Sám jsem vyrůstal na sídlišti a těším se, že i zde se místo spálených trávníků do budoucna budeme moci kochat rozkvetlými loukami. Je to tedy výhra jak pro přírodu, tak pro nás," říká Vít Zeman (Praha sobě).

“V Praze 12 máme zkušenosti s realizací květnatých luk a má to opravdu pozitivní ohlas. Nejenže si veřejnost všímá výskytu opylovačů, ale také chválí krásně barevnou a rozmanitou květenu, kterou již ve městě běžně nevidí. Nejkrásnější luční kytky jsme vydali v publikaci Kvetoucí Praha 12. Tím, že květnaté louky téměř nesekáme, navíc poskytujeme úkryt drobným živočichům, takže podporujeme nejen rostlinnou rozmanitost, ale i živočišnou. Jsem za to ráda, protože např. včely byly prohlášeny za nejužitečnější zvířata na světě,” dodává Eva Tylová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Němcová: Nákup vakcíny Sputnik, dostavba Dukovan a vlastizrada

9:02 Senátorka Němcová: Nákup vakcíny Sputnik, dostavba Dukovan a vlastizrada

Komentář na facebookovém profilu k Rusku.