Plamínková (STAN): Praha je v oblasti adaptačních opatření velkým tahounem

02.08.2022 10:06 | Tisková zpráva

Který z projektů je lépe připravený na oteplování, sucho, lijáky nebo energetickou soběstačnost? Hlasujte online v soutěži Adapterra.

Plamínková (STAN): Praha je v oblasti adaptačních opatření velkým tahounem
Foto: starostove-nezavisli.cz
Popisek: Jana Plamínková (STAN)

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Není divu, že opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší z nich. Do finále letos postoupilo 18 projektů, nejčastěji z Jihomoravského kraje a Prahy. Od začátku srpna do 15. října může veřejnost hlasovat online na webu ZDE a udělit některému z nich Cenu sympatie.

Do čtvrtého ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards 2022 se přihlásilo bezmála 70 realizovaných projektů, které reagují na dopady změny klimatu. Najdeme mezi nimi i 17 projektů z Prahy – například úpravy školních zahrad, dešťové záhony, zelené střechy, výsadby dřevin, výsev květnatých luk, ale i snížení energetických nároků v budovách radnic. Mezi 18 finalistů se letos dostaly inovativní přestavby veřejných budov, soběstačné domy, rozsáhlé obnovy tůní a mokřadů či protierozní opatření v krajině. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí a s podporou hlavního města Prahy. Praha má v soutěži kategorii pro projekty na svém území.

„Praha je společně s Jihomoravským krajem v oblasti adaptačních opatření velkým tahounem. O ocenění letos usilují čtyři vydařené finálové pražské projekty – nová budova radnice Prahy 12, obnova Čelakovského sadů u Národního muzea, komplexní revitalizace budovy střední školy Českobrodská v Praze 9 a rezidence Sakura. Kromě posledního z nich se jedná o investice města, které si uvědomuje nutnost řešit přehřívání některých lokalit, usychání zeleně či energetickou nehospodárnost některých veřejných budov. Soutěž Adapterra je dobrý způsob, jak na inovativní projekty upozornit, nabídnout inspiraci a možnosti řešení,“ říká Jana Plamínková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátor Svoboda: Získaných 325 milionů nám umožní pokračovat v klíčových opravách a modernizacích

20:07 Primátor Svoboda: Získaných 325 milionů nám umožní pokračovat v klíčových opravách a modernizacích

Radní hl. m. Prahy schválili návrh smlouvy o poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu Státního fo…