Plamínková (STAN): Ve sběrných dvorech budou rozmístěny kontejnery na textil

15.08.2015 14:37

Hlavní město Praha umístí na všech sběrných dvorech, které provozuje, speciální oranžové kontejnery na použitý textil, obuv a oděvy. Nasbírané věci bude odebírat Diakonie Broumov, s níž město uzavřelo smlouvu, a použije je pro charitativní účely.

Plamínková (STAN): Ve sběrných dvorech budou rozmístěny kontejnery na textil
Foto: starostove-nezavisli.cz
Popisek: Jana Plamínková (STAN)

„Kontejnery na textil budou rozmístěny na sběrných dvorech během srpna a září,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková s tím, že Diakonie je bude v pravidelných intervalech, případně po domluvě s provozovatelem zařízení, vyvážet a služba bude ze strany Diakonie zajišťována bezplatně. „Spolupráci s touto organizací, která poskytuje materiální pomoc lidem v sociální nouzi, zaměstnává lidi z okraje společnosti a sběrem použitého textilu předchází vzniku odpadu a chrání životní prostředí, považujeme za přínosnou pro obě strany,“ dodala radní Plamínková.

V současné době provozuje Hlavní město Praha 19 sběrných dvorů, které slouží pro občany s trvalým pobytem na území hlavního města zdarma. Na sběrných dvorech lze odevzdat - objemný odpad (nábytek, zařízení domácnosti), stavební suť z bytových úprav v množství do 1m3 zdarma, dřevěný odpad, odpad z údržby zeleně, kovový odpad, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, nebezpečné složky komunálního odpadu, pneumatiky od 25 Kč za kus, vyřazená elektrozařízení (lednice, pračky, televize, rádia, sporáky, počítače, videa…) a nyní nově i použitý textil, obuv a oděvy.

Diakonie za rok odebere cca 8500 tun textilu

Posláním sociálního družstva Diakonie Broumov je pomoci lidem, kteří se z různých důvodů ocitli v krizové životní situaci, na okraji společnosti, a to s cílem jejich osamostatnění tak, aby mohli najít své místo ve společnosti. Jeho nosným programem je sběr použitého textilu z domácností po celé České republice, který by jinak skončil ve sběrných nádobách určených pro směsný komunální odpad. Diakonie za kalendářní rok odebere cca 8500 tun textilu, který z 95 % smysluplně využije a jen 5 % odstraňuje v souladu se zákonem o odpadech.

Po Praze je v současné době rozmístěno cca 190 kontejnerů na textil, o rozšíření jejich počtu mají zájem jak městské část, tak občané. Jejich další umísťování je ale v tuto chvíli problematické zejména s ohledem na možnost získání souhlasu příslušného úřadu se zvláštním užíváním komunikace na veřejných prostranstvích. Díky uzavření smlouvy mezi městem a Diakonií Broumov a umístění kontejnerů ve sběrných dvorech se í na území hlavního města zlepší možnosti sběru použitého textilu, oděvů a obuvi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Neuvěřitelné zoufalství českých novinářů

22:08 Okamura (SPD): Neuvěřitelné zoufalství českých novinářů

Komentář na facebookovém profilu k setkání Putin-Trump.