Platforma Doleva! ČSSD ostře odsuzuje popravu opozičního duchovního v Saúdské Arábii

12.01.2016 15:53 | Zprávy

V době, kdy celý svět každým dnem očekává začátek postupného rušení sankcí proti Iránu díky těžce vyjednané dohodě o rozsáhlém omezení role jaderné energie v Iránu, tak Saúdská Arábie, největší rival Iránu, vytvořila nové ohnisko napětí a nejistoty. Krátce po Novém roce oznámila Saúdská Arábie, že popravila 47 lidí, údajně usvědčených z terorismu. Mezi nimi byl i šestapadesátiletý oblíbený šíitský duchovní Nimr Baqr al-Nimr, známý svou dlouholetou opozicí vůči wahábbistické (sunnitská fundamentalistická forma islámu) a feudální monarchii.

Platforma Doleva! ČSSD ostře odsuzuje popravu opozičního duchovního v Saúdské Arábii
Foto: Platforma Doleva!
Popisek: Logo nové levicové platformy Doleva! vzniklé uvnitř ČSSD

Šíité v celém regionu okamžitě rozhořčeně protestovali a pochopitelně nejvíce v Iránu, kde šíité mezi 77 milióny obyvatel reprezentují asi 95%, což je zhruba třetina všech šíitů na světě. „Spontánní hněv ulice“ se obrátil proti zastupitelskému úřadu Saúdské Arábie, jehož budovu demonstranti zasypali zápalnými lahvemi. Tento útok na ambasádu okamžitě odsoudil nejen prezident Hasan Rúhání, ale i nejvyšší duchovní vůdce Iránu ajatolláh Ali Chamejní. To však nezastavilo sunnitské státy, jako je například Bahrajn, Kuvajt, Katar či Spojené arabské emiráty, aby buď spolu se Saúdskou Arábií přerušily diplomatické vztahy s Iránem, nebo je aspoň snížily či odvolaly velvyslance. A je tu nový sunnitsko-šíitský konflikt, který ohrožuje nejen dohodu s Iránem, ale především mírové řešení války v Sýrii. Totéž platí o válce v Jemenu, kde Saúdská Arábie nedávno srovnala se zemí nemocnici, čemuž světová média věnovala jen omezenou pozornost. A kde se o této válce mezi jednou z nejbohatších zemí a jednou z nejchudších zemí světa mají dozvědět čeští občané?

Doleva! ČSSD se v žádném případě nemíní vyjadřovat k tomuto sporu, jehož kořeny sahají až do 7. století, tedy do roku 632, kdy zemřel islámský prorok Muhammad. Nemůžeme však mlčet k popravě duchovního al-Nimra, který ve svém boji za práva šíitů v Saúdské Arábii podporoval i myšlenku odtržení Východní provincie, kde jsou šíité většinovým obyvatelstvem, ale nikdy nevyzýval k násilí, natož k terorismu. Absence ostrého odsouzení tohoto nezpochybnitelného porušení základních lidských práv dokazuje rozsáhlou toleranci dvojího metru. Pokud by Irán takto popravil sunnitského duchovního nebo třeba Kuba bojovníka za lidská práva, tak by takovýto zločin jistě odsoudil téměř celý svět. Kritika bohaté a vlivné Saúdské Arábie sice z některých míst zazněla, ale nebyla ani ostrá, ani příliš hlasitá. Doleva! ČSSD vyjadřuje politování, že ostré odsouzení popravy nezaznělo ani z MZV ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Urbanová (STAN): Lex Anička prošel Senátem a čeká už jen na podpis prezidenta

4:29 Urbanová (STAN): Lex Anička prošel Senátem a čeká už jen na podpis prezidenta

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Lex Anička.