Plíšek (TOP 09): Soudní znalci by měli skládat vstupní zkoušky

20.01.2016 22:01 | Zprávy

Posudky soudních znalců přímo ovlivňují rozsudky a tedy i životy mnoha lidí. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek proto navrhuje, aby znalci skládali povinnou vstupní zkoušku a nebo aby bylo možné ověřit jejich znalosti.

Plíšek (TOP 09): Soudní znalci by měli skládat vstupní zkoušky
Foto: top09.cz
Popisek: Martin Plíšek, poslanec Parlamentu ČR

„Současná podoba zákona o soudních znalcích je v mnoha ohledech nevyhovující až zastaralá. Přitom právě posudky znalců mají v mnoha sporech zásadní význam, a pokud nejsou vypracovány řádně, prodlužují řízení nebo vyloženě poškozují jeho účastníky,“ říká poslanec TOP 09 a člen sněmovního ústavně právního výboru Martin Plíšek.

I proto včera předložil návrh, který napravuje základní nedostatky současného zákona a zavádí pro znalce několik nových povinností. „Navrhuji, aby znalci museli složit vstupní zkoušku, která by byla podmínkou pro jejich jmenování. Chci také zavést povinnost znalce se soustavně vzdělávat i možnost přezkumu jeho odborných znalostí. Důležité jsou také vyšší sankce v případě jejich pochybení,“ vypočítává poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Vstupní zkouška by podle návrhu poslance Plíška měla testovat především to, jestli má znalec dostatečné znalosti pro svoji práci. Možné ověření odbornosti znalce by pak bylo možné nařídit například ve chvíli, kdy by měl soud pochybnosti o odborné kvalitě samotných posudků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): Daně a volby do Poslanecké sněmovny

12:06 Nacher (ANO): Daně a volby do Poslanecké sněmovny

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k daním coby tématu předvolební kampaně