Je také zřejmé, že jedním z faktorů souvisejících s epidemií rakoviny i s rozvojem některých dalších nepřenosných onemocnění, může být zvýšené užívání některých pesticidů, zejména těch, které narušují hormonální funkce lidského organismu.
Současné intenzivní zemědělství se zdá být na používání chemických pesticidů zcela závislé a často je jak politikům, tak veřejnosti předkládán argument, že bez používání chemických pesticidů nás zemědělci prostě nedokáží nakrmit. Je tedy třeba hledat z tohoto začarovaného kruhu cestu ven. Jednu z možností vidím právě v používání biologických pesticidů představující nízké riziko. Tyto přípravky mohou být životaschopnou náhradou chemických pesticidů jak pro konvenční, tak ekologické zemědělce. Používání méně nebezpečných a netoxických látek a větší využití pesticidů představující nízké riziko je ale omezeno malým množstvím dostupných přípravků a velmi pomalým procesem schvalování nových.
Ze všech výše uvedených důvodů bylo logické přijít s iniciativou, která podpoří rychlejší a snadnější povolování biologicky nízkorizikových pesticidů v EU. Proto jsem s kolegy vypracoval návrh usnesení, které přijal Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu. V uplynulých 12 měsících jsme pak zaznamenali intenzivní a úspěšnou spolupráci mezi zemědělci (COPA-COGECA), výrobci biologických přípravků (IBMA) a Evropským parlamentem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV