Poc (ČSSD): Junckerův bílý kůň: papír neboli také tabula rasa

09.03.2017 16:00 | Zprávy

Předseda Evropské Komise Jean-Claude Juncker 1. března 2017 přivezl do Evropského parlamentu bílého koně ve formě Bílého papíru o budoucnosti Evropy po brexitu (Bílá kniha o budoucnosti EU, v angl. White paper on the future of Europe – pozn. red.).

Poc (ČSSD): Junckerův bílý kůň: papír neboli také tabula rasa
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Tato budoucnost ovšem až tak světlá není. Není nutno zdůrazňovat, že ekonomická krize, krize eurozóny, ale také migrační krize, radikální zhoršení stavu bezpečnosti ve světě – od islamistického terorismu po ruskou rozpínavost; to vše zhoršuje náladu v Evropě a doslova státy EU trhá od sebe. Jeden stát se už plánuje utrhnout a je opravdu nejvyšší čas, abychom se začali zamýšlet, jak „táhnout káru dál" udržitelným způsobem.

Bílý kůň neboli tedy Junckerův Bílý papír představil pět scénářů, jak by mohl vývoj po brexitu vypadat. První scénář představuje pokračování v zavedeném stylu, druhý omezení EU na jednotný trh, třetí dvourychlostní Evropu podle hesla „kdo chce dělat víc, bude dělat víc", čtvrtý představuje dělání méně, ale mnohem efektivněji a poslední scénář předesílá dělání mnohem více spolu. Komise nepobrala moc představivosti při představování těchto scénářů, především když hned první scénář je zcela nerealistický, druhý není v zájmu největších hráčů, čtvrtý je de-facto první (už současná Komise bezprecedentně zúžila počet předkládané legislativy v porovnání s Barrosovou Komisí) a poslední není vyjádřením vůle občanů EU. Takže zůstává třetí scénář – skutečný bílý kůň.

Asertivitu některých členských států EU v kontextu migrační krize si „staré" členské státy EU vyložili jako neochotu těchto států sdílet solidaritu dle jejich představ a začali uvažovat o vytvoření „zdravého jádra EU" a periferie. Téma dvourychlostní Evropy není ovšem úplně nové a ozývá se v různých obměnách už od roku 2004, kdy byla EU radikálně rozšířena. Do velké míry odráží neochotu „velkých" naslouchat těm „malým, nezkušeným" z východu. Když se, hlavně v kontextu migrační krize, ukázalo, že přístup těch „malých a nezkušených" byl v zásadě rozvážnější a předvídavější, akcelerovalo to diskusi o dvourychlostní Evropě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

výživné

Dobrý den, a co v rámci toho nového zákona o rozvodech říkáte na to, jak se mění podmínky pro výživné, přesněji řečeno pro dluhy na výživném, z čehož jste vy jako politici, nevím, kdo přesně, udělali byznys? Zákon už prošel oběma komorami, zajímá mě ale to hlavní, hodláte s tím něco dělat? Vždyť těm...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komrsková (Piráti): Revitalizace okolí památníku na Vítkově je hotová

23:08 Komrsková (Piráti): Revitalizace okolí památníku na Vítkově je hotová

Hlavní město Praha dokončilo revitalizaci okolí Národního památníku na Vítkově.