Poc (ČSSD): Kauza „Monsanto Papers" podrývá důvěryhodnost evropských agentur

14.10.2017 14:39 | Zprávy

Glyfosát - účinná látka mnoha přípravků proti plevelům je zemědělcům a zahrádkářům známá především díky herbicidu Roundup společnosti Monsanto.

Poc (ČSSD): Kauza „Monsanto Papers" podrývá důvěryhodnost evropských agentur
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

Od roku 2015 je na seznamu potenciálních karcinogenů Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC). Evropská komise navrhuje na základě posudků Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) znovu prodloužit povolení používání této látky v EU na dalších 10 let. Evropský Parlament i evropská veřejnost to odmítají, zatímco velké agrochemické korporace nasazují všechny síly, aby se tak stalo. Na žádost Sociálně-demokratické frakce uspořádal Evropský parlament veřejné slyšení na téma „Monsanto Papers a glyfosát". Je nutné prošetřit, jak velká průmyslová lobby ovlivňují evropské agentury.

Glyfosát je účinnou látkou v mnoha prostředcích na hubení plevele. Roundup uvedlo Monsanto na trh už v 70. letech. Od samého počátku společnost představovala pesticid jako neškodný pro lidské zdraví. V roce 2015 uveřejnila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) studii označující glyfosát za pravděpodobně karcinogenní látku. Zjištění agentury pro bezpečnost potravin se dostalo do rozporu s tímto výsledkem, když agentura prohlásila, že Roundup neobsahuje rakovinotvorné látky. Po publikaci „Monsanto Papers" je ale otázka, do jaké míry jsou závěry EFSA nezávislé. „Celé části hodnocení rizik glyfosátu byly jen překopírovány za žádosti Monsanta. EFSA obhajovala copy/paste jako standardní praxi. Má v tom případě stanovisko EFSA vůbec nějakou váhu? Od počátku požaduji ustanovení parlamentní vyšetřovací komise, tohle jen potvrzuje oprávněnost mého požadavku. Česká republika bohužel stále autorizaci glyfosátu podporuje,“ komentoval situaci europoslanec za ČSSD a místopředseda Výboru pro životní prostředí (ENVI) Pavel Poc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Výsměch proklamované transparentnosti!

14:04 Kordová Marvanová: Výsměch proklamované transparentnosti!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výběrovému řízení na post bezpečnostního ředitele p…