Poc (ČSSD): Pesticid glyfosát používejme nanejvýš opatrně

08.03.2016 13:20

Členské státy Evropské unie odmítly schválit používání chemické látky glyfosát v EU na dalších 15 let.

Poc (ČSSD): Pesticid glyfosát používejme nanejvýš opatrně
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

O osudu nejpoužívanějšího pesticidu na světě se bude rozhodovat v příštích měsících. Dnešní hlasování bylo odloženo na neurčito, musí ale proběhnout do konce června tohoto roku, kdy glyfosátu vyprší v EU licence na jeho používání.

Glyfosát je nejpoužívanější přísada přípravků na potírání plevele na světě, používá se převážně v zemědělství, ale i na běžnou údržbu dětských hřišť, zahrad nebo veřejných parků. Z dostupných přípravků obsahuje glyfosát např. RoundUp, dobře známý i u nás.

V roce 2015 Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace zařadila glyfosát na seznam pravděpodobně karcinogenních látek. Kalifornie na to zareagovala zařazením glyfosátu na seznam látek způsobujících rakovinu, Srí Lanka přistoupila k úplnému zákazu dovozu i prodeje. O dalším používání se nyní rozhoduje i v EU.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) tvrdí, že je glyfosát bezpečný. Evropská komise se na základě toho rozhodla glyfosát schválit na maximální možnou dobu – patnáct let. Finální rozhodnutí je nyní na členských státech, ne všechny země ale se schválením na dalších patnáct let souhlasí.

Proti se postavila především Francie, Švédsko, Nizozemí a Dánsko. Další státy se chystaly zdržet se hlasování, včetně Německa, kde má podle posledních studií tři čtvrtiny obyvatel vyšší množství glyfosátů v moči, než jsou přípustné limity pro pitnou vodu. Česká republika naopak schválení na patnáct let podporuje, jak potvrdil pro Český rozhlas ministr zemědělství Marian Jurečka. Nakonec bylo hlasování odloženo.

„Včerejšek byl velmi důležitý v rámci dlouhého procesu schvalování nebezpečných látek v EU. Kdyby se vyslovila pro návrh většina zemí, používali bychom glyfosát až do roku 2031. Přitom existuje celá řada vědeckých důkazů, které nás nabádají minimálně k předběžné opatrnosti, rozhodně ne k tomu, abychom glyfosát schválili na dalších patnáct let. Kromě rakoviny narušuje glyfosát i správné fungování hormonální soustavy a představuje proto velké riziko pro veřejné zdraví. Francie a Nizozemí už zakázaly prodej přípravků obsahující glyfosát pro domácí použití, to je rozhodně krok správným směrem.” uvedl europoslanec ČSSD Pavel Poc.

„Stejně tak je třeba chránit nejohroženější skupiny obyvatel, především malé děti a dospívající, glyfosát se nesmí využívat k údržbě veřejných prostranství. V Evropském parlamentu jsem minulý týden uspořádal konferenci a podal proti prodloužení na patnáct let námitku. Vyzval jsem společně s kolegy Komisi, aby hlasování odložila. Jsem proto s dnešním výsledkem spokojen. Zásadní hlasování nás čeká v následujících třech měsících. Osobně budu požadovat co nejpřísnější měřítka. Zdraví musí být na prvním místě. Jde o látku, která je pravděpodobně karcinogenní a jejíž rezidua jsou přítomna ve vodě, vzduchu, potravinách i nápojích v daleko větší míře, než se původně odhadovalo,“ uzavřel europoslanec Poc. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…