Nerudovské „kam s ním“ má v problematice odpadů několik řešení: recyklace, spalování a ukládání na skládky. Recyklace je v ČR na úrovni 25%. Zbylých 75 % se nadále skládkuje nebo spaluje. V recyklaci je Česká republika tam, kde byly země jako Německo a Rakousko před deseti lety. Ministři (v dresu ODS) zřejmě nechtěli obtěžovat občany a podnikatele něčím tak ekologickým, jako je recyklace, proto nebyly přijaty odpovídající zákonné opatření, které by mohly třídění a znovuožívání surovin podporovat. Takže pokud se nám recyklovat nedaří, budeme všechno pálit, přichází s nápadem Chalupa.
Proč MŽP rezignovalo na recyklaci a hodlá komunální odpad spalovat ve spalovnách, které jsou v ČR jen tři? A proč klade Státní energetická koncepce tak velký důraz na energetické využití odpadů? Ano, energetické využití odpadů nelze opomenout a je nutné jej využívat, nicméně nám musí být varováním, že je prosazováno právě na úkor recyklace. Pokud bude nový Plán odpadového hospodářství počítat s podporou spalování, muselo by po celé republice vyrůst množství nových spaloven. To by znamenalo, že stát se nebude moci k recyklaci vrátit, aniž by čelil pozdějším žalobám nebo arbitrážím ohledně zmařených investic. Takže každá příští vláda s příznivějším vztahem k životnímu prostředí bude mít problém.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavelpoc.cz