Poc (ČSSD): Z unijního rozpočtu získají desítky milionů i dva významné environmentální projekty

04.12.2017 12:10

Evropský parlament finálně schválil rozpočet Evropské unie na rok 2018. V položkách rozpočtu ve výši 160,1 miliard eur lze nalézt dvě významné iniciativy na ochranu životního prostředí a zdraví. Navrhl je europoslanec a biolog Pavel Poc.

Poc (ČSSD): Z unijního rozpočtu získají desítky milionů i dva významné environmentální projekty
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Podpora českých a evropských včelařů

Problematice zdraví včel se v Evropském parlamentu Pavel Poc věnuje dlouhodobě. V roce 2011 pracoval mimo jiné na zprávě Zdraví včel a problémy v odvětví včelařství. Později inicioval otázku na Komisi týkající se problematických neonikotinoidů. Ty představují jedny z nejpoužívanějších pesticidů dodnes ohrožující včelstva i ostatní živočichy.

„Úbytky populace včel jsou závažným problémem. Jsou výsledkem souběhu vícero faktorů, a to nemocí, působením klimatických změn, invazivních druhů, změnou krajiny či používáním pesticidů," komentuje důvody pro podání tohoto návrhu Pavel Poc.

Právě poslední faktor, pesticidy a jejich výskyt v krajině, bude zkoumat tento nový evropský projekt s rozpočtem 32,5 milionů korun. „Práce na projektu nebyla zrovna lehká. Nicméně jsem velmi rád, že se měsíce příprav vyplatily, a že tak budeme mít v ruce hmatatelné důkazy o tom, jestli jsou pesticidy používány správně a je chráněno životní prostředí i naše zdraví," říká Pavel Poc.

Biodiverzita a indikátory evropských motýlů

Druhým želízkem v ohni je iniciativa v hodnotě 20,8 milionů korun. I tou chce Pavel Poc zdůraznit problém úbytku opylovačů, proměn evropské biologické rozmanitosti a podpořit síť Natura 2000.

„Tímto návrhem, který počítá s aktivním zapojením českých subjektů, si opět bereme na mušku evropskou zemědělskou politiku, systém jejího odměňování, ale i jiné politiky. Výsledky výzkumu plánujeme použít při úpravách environmentálních opatření či adaptačních strategií na změnu klimatu," jmenuje některé přínosy návrhu Pavel Poc.

V jeho rámci budou moci evropští dobrovolníci přispívat do sjednocené databáze a ovlivní formování budoucích politik i legislativy. „I pro tento projekt jsme uhájili poměrně dost prostředků. Doufám tedy, že Česko neusne na vavřínech a využije tyto příležitosti, nejen kvůli finančnímu ohodnocení, ale zejména kvůli možnosti ovlivnit evropské dění," dodává europoslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dlabajová (ANO): Velký bratr nás vidí. Přesná pracovní doba pro všechny

15:05 Dlabajová (ANO): Velký bratr nás vidí. Přesná pracovní doba pro všechny

Všichni to známe: v továrnách fungují tzv. píchačky, které zaznamenávají pracovní dobu zaměstnanců. …