Poc (ČSSD): Záchrana evropského trhu s uhlíkem

11.12.2013 5:43

Evropský parlament dnes podpořil návrh na stabilizaci systému EU pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (ETS).

Poc (ČSSD): Záchrana evropského trhu s uhlíkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc
reklama

Pozměňovací návrh Parlamentu, se kterým vyjádřila souhlas i Rada, uvádí, že Evropská komise bude moci ve výjimečných případech upravit harmonogram aukcí, za předpokladu, že hodnocení dopadů neprokáže, že dotčená průmyslová odvětví nebudou vystavena významnému riziku přesídlení společností mimo EU. Komise bude moci podniknout pouze jednu takovou úpravu harmonogramu v třetí fázi ETS pro maximální počet 900 milionů povolenek.

Ukazuje se, že návrh, který připravil zpravodaj a předseda Výboru ENVI Matthias Groote byl velmi vyvážený. „Nestává se běžně, že by členské státy přijaly text Parlamentu bez jakýchkoli změn, jak tomu bylo v tomto případě,“ vysvětlil Pavel Poc (ČSSD), který návrh podpořil. “Výjimečné upravení harmonogramu aukcí přinese systému ETS potřebné zklidnění a zároveň opět podpoří investice do nízkouhlíkových technologií.  Evropská unie je předním světovým hráčem v boji proti změně klimatu a dnešní hlasování je důležitým signálem, že máme v úmyslu dostát této pozici,“ dodává europoslanec.

Předseda parlamentního Výboru pro životní prostředí a člen frakce Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu Matthias Groote, vyjednal návrh, který byl schválen parlamentem již v červenci loňského roku. Vlády členských států EU následně schválily návrh Parlamentu v Radě bez jakýchkoli změn a dnes se v Parlamentu konalo závěrečné hlasování.

Rozhodnutí ještě musí získat konečné schválení ze strany vlád EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSD

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hilšer: Nelze zůstat v rovině tvrzení proti tvrzení

8:35 Senátor Hilšer: Nelze zůstat v rovině tvrzení proti tvrzení

Komentář na facebookovém profilu ke kauze Hamáček vs Kroupa.