„Vývoj autorského práva určitě musí držet krok se změnami, které přináší rozvoj internetu, sociálních sítí a digitálních technologií. Komise ale předkládá celou řadu návrhů, které není možné označit jinak, než že jsou zcela zkostnatělé. Ve výsledku postihnou především inovativní a kreativní evropské tvůrce, které bychom měli podporovat, protože na jejich práci stojí mnoho malých, ale dynamicky se rozvíjejících společností. Jestli všichni, kdo pracují se sdíleným nebo přebíraným obsahem, budou muset zavést opatření k identifikaci autorských práv a platit za úryvky textu, citace, fotografie nebo jiný audio-vizuální obsah, tak to dopadne především na začínající a menší podniky. Jestli by dostát všem povinnostem vyplývajícím ze směrnice bylo nákladné pro velké hráče jako je Google nebo Youtube, tak pro malé a střední podniky to může být likvidační, což rozhodně nechceme,“ uvedl Miroslav Poche.
Návrh směrnice COM(2016) 593 se bude projednávat v Evropském parlamentu v březnu letošního roku a má za cíl harmonizovat podmínky autorských práv v Evropské Unii, modernizovat autorská práva, posílit kulturní rozmanitost v Evropě, rozšířit nabídku obsahu dostupného on-line a zpřesnit pravidla pro všechny hráče na internetu.
Na jednu stranu rozšiřuje možnosti využívat licencovaný obsah akademikům a dalším výzkumníkům, například vysokoškolským studentům, na stranu druhou tento materiál velmi rozsáhle řeší nové poplatky a zavádí povinnost provozovatelů online služeb zavádět opatření na vyhledávání obsahu porušujícího autorská práva. Znamená to například, že vyhledávače budou muset platit vydatelům poplatky za odkazy na novinové články. Je samozřejmě chvályhodné zajistit příjem ze šíření článků pro jejich autory, ale podle Miroslava Pocheho je nevhodné přenášet odpovědnost za tento krok na internetové vyhledávače.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV