Podivínský: Program výměny kotlů má úspěch. Po dotacích se jen zaprášilo

06.09.2013 21:46

Tento týden byly vyčerpány dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologické v Ústeckém a Středočeském kraji. Program Ministerstva životního prostředí, díky kterému mohou obyvatelé České republiky získat příspěvek na ekologické vytápění, letos poskytl už 30 milionů korun Moravskoslezskému kraji, dalších 10 milionů Ústeckému a 20 milionů kraji Středočeskému. Ministerstvo je připraveno do programu uvolnit ihned dalších 40 milionů korun.

Podivínský: Program výměny kotlů má úspěch. Po dotacích se jen zaprášilo
Foto: Česká televize
Popisek: Tomáš Podivínský

Celkem máme v Moravskoslezském kraji už čtvrtou společnou výzvu a dohromady jsme pro občany MSK alokovali už 160 miliónů korun, k tomu zmíněný Středočeský kraj se společnými 40 miliony a Ústecký s 20 miliony korun.

V dalším programu, ze kterého samostatně dotuje Ministerstvo životního prostředí nákupy ekologických kotlů za ty, které byly poničené při povodních, bylo z celkových 100 milionů korun vyčerpáno zatím 27 milionů korun. Lhůtu pro podávání žádostí prodloužil ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský až do 31. října 2013. Lidé, kteří podporu nutně potřebují, o ni nepřijdou. Pokud se alokace peněz vyčerpá a zájem občanů o dotace bude trvat, přidá ministerstvo další finanční prostředky a prodlouží lhůtu na podávání žádostí o dotace.

"Program kotlíkových dotací se ukazuje jako vysoce efektivní, velmi žádaný a atraktivní a také vysoce potřebný. Ministerstvo životního prostředí nabízí krajům ihned další finanční prostředky, aby občané mohli ještě teď před zimou využít dotace na výměnu starých kotlů za ty, které nebudou přílišnou zátěží pro ovzduší a díky kterým lidé každoročně ušetří nemalé peníze za topení. Věřím, že hejtmani budou reflektovat na potřeby občanů a ze svých rozpočtů přispějí svou krajskou polovinou do společného programu Ministerstva životního prostředí a krajů. Pomohou tím občanům, životnímu prostředí a také svým obcím.

„Pokud bude ze strany krajů zájem, jsem připraven podepsat další výzvy okamžitě. Například hejtman Ústeckého kraje plánoval v první fázi investovat do společného programu pouze pět milionů korun z krajského rozpočtu. Nakonec ani deset milionů korun z ministerstva a deset z kraje na všechny žadatele nestačilo. Ministerstvo životního prostředí je připraveno v programu pokračovat. Stejně tak ve Středočeském kraji, kde se po společné čtyřicetimilionové dotaci za čtyři dny „jen zaprášilo“! Teď záleží jen a jen na posledně jmenovaných dvou krajích, zda se rozhodnou ve společném programu pokračovat, nebo na dalších krajích, jestli k našemu dotačnímu programu také přistoupí. My jsme připraveni" říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Program Nová zelená úsporám 2013, který byl vyhlášen letos na jaře a příjem žádostí je možný od 12. července, nabízí ve své první fázi jednu miliardu korun. „Současná výzva Nové zelené úsporám 2013 je určena na rekonstrukce rodinných domů. Lidem přináší dvojí efekt. Jedná se o okamžitou dotaci, která může představovat až stovky tisíc korun na rekonstruovaný rodinný dům. Od okamžiku zateplení pak samozřejmě majitelé domu šetří své peněženky při placení faktur za vytápění. O úspěchu programu hovoří stav žádostí. K dnešnímu dni jsme obdrželi přes 2 300 žádostí za téměř 470 milionů korun. Jen v Moravskoslezském kraji, jehož ekonomická a sociální situace není optimální, evidujeme 640 žádostí o podporu na zlepšení rodinného bydlení za téměř 60 milionů korun,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský a dodává: „Jedna miliarda korun, která je v programu nyní, jde z národních zdrojů. Další peníze pak přibydou z prodeje emisních povolenek. Zde jsme očekávali výnos 800 milionů pro program Nová zelená úsporám do konce letošního roku. Současné propočty hovoří o částce ještě o sto milionů vyšší. V jednání je pak převod tří miliard korun z národních zdrojů. Pan premiér toto finanční posílení programu podporuje, a proto věřím, že navýšení peněz dotáhneme do úspěšného konce.“

Matyáš Vitík
tiskový mluvčí MŽP a ředitel odboru tiskového a marketingu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo životního prostředí

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Mám mrazení, dvakrát ročně...

22:01 Niedermayer (TOP 09): Mám mrazení, dvakrát ročně...

Komentář na facebookovém profilu k pokusům zablokování společné unijní sankce vůči Rusku