Polanský (Piráti): Jak a kdy zamezí ministr dopravy zneužívání slev na jízdném?

18.10.2019 9:59

Komentář pirátského poslance Ondřeje Polanského

Polanský (Piráti): Jak a kdy zamezí ministr dopravy zneužívání slev na jízdném?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

11 tisíc korun za minutu. Tolik nás stojí vládou prosazené slevy na jízdném pro studenty a seniory. Systém proplácení dotovaného jízdného jsem kritizoval od samého počátku v roce 2018 a nyní se mé obavy bohužel potvrdily. Dopravci jízdné předražují a systém zneužívají. Položil jsem proto během interpelací ministrovi několik otázek. Zajímá mě, jak je možné, že jízdenka Leo Express z Prahy do Ostravy vyjde celkem na 1109 korun, přičemž neuvěřitelných 831 korun jde z kapes daňových poplatníků. Účtovaná cena je dnes minimálně dvojnásobná než před zavedením slev. Jak chce stát zabránit zneužití slev ze strany dopravců a kdy hodlá zavést funkční kontrolní mechanismy?

Celkové náklady na slevy na jízdné přesahují 6 miliard korun ročně. Problém není pouze v umělém navyšování ceny jízdného, ale také v tom, že například RegioJet má proplacené jízdenky ve vozech, které byly dříve první třídou. V Česku se jmenují Relax. „Šikovný” název tedy stačí k tomu, aby i toto jízdné mohl stát štědře proplatit. Systém zpětného proplácení je nekontrolovatelný a snadno zneužitelný. Ministerstvo dopravy nemá žádný systematický nástroj, jak by mohlo kontrolovat, jestli fakturované jízdy byly opravdu uskutečněny, jestli dopravce nesmyslně nenadsazuje cenu jízdného, nebo zda je dotace opravdu poskytována pouze na jízdné v základní třídě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Sluníčkáři demonstrovat mohou, ale SPD ne

22:41 Okamura (SPD): Sluníčkáři demonstrovat mohou, ale SPD ne

Komentář na facebookovém profilu k možnosti získání prostoru pro SPD na veřejných akcích.