Polčák (STAN): Evropský parlament promarnil šanci hledat kompromis o ochraně duševního vlastnictví

05.07.2018 19:42

Vyjádření ke směrnici o autorském právu

Polčák (STAN): Evropský parlament promarnil šanci hledat kompromis o ochraně duševního vlastnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

"Dnešní hlasování o návrhu směrnice o autorském právu bylo nejen v ČR zpolitizováno na nejvyšší úroveň. Údajně jsou ohroženy hodnoty jako svoboda internetu, právo na informace a přístup ke kulturním statkům. Ostatně že svobodný internet je ohrožen slyšíme už minimálně 20 let a opak je pravdou. I já jsem obdržel osobní výhrůžky, pokud dnes svým hlasováním podpořím mandát k meziinstitucionálním jednání.

Nebudu zastírat, že návrh Komise má rovněž dle mého názoru několik nedostatků, především jde o nepochybnou kusost předestřených řešení, jež se ocitají někde v mlze. Bohužel nejsem členem právního výboru, který se návrhem zevrubně zabýval. Svým hlasováním jsem dnes chtěl alespoň podpořit dialog mezi členskými státy a Evropskou komisí. Nepochybně jde o cíl nalézt spravedlivou rovnováhu mezi ochranou práv duševního vlastnictví a právem na přístup k němu a na informace. V právním státě není možný ani jeden extrém, tedy současný systém, na němž vydělávají těžké miliardy giganti typu Facebook, Google atd., a druhý extrém tedy zablokování přístupu k duševnímu vlastnictví a informacím.

Je základní odpovědností členských států Evropské unie nalézt vyvážený a dlouhodobě udržitelný model vztahů: nositelé autorských práv – uživatelé duševního vlastnictví – veřejnost a šíření informací. Dnešním hlasováním jsem chtěl umožnit vést tento dialog. Ti, kdo si jej nepřejí, jen svědčí sami o sobě, jejich jediným cílem je nadále beztrestně přiživovat se na práci jiných, rozkrádat jejich vlastnictví.

Jak ukázalo včerejší hlasování o tzv. mobility package, Evropský parlament už není schopen se vzhledem k blížícím se eurovolbám dohodnout na žádné pozici, když všechny návrhy směrnici padly včera pod stůl. Představa, že plénum všech poslanců se nyní dohodne na čemkoli složitém, je dost naivní. Přitom Evropané potřebují akceschopnou Evropu a ne Evropu, která nedokáže řešit problémy a přešlapuje na místě. Stojím o Evropu, která chrání, jak správně dali cíl Rakušané svému předsednictví, a ne o Evropu neschopnou."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.