Polčák (STAN): Zapomněli jsme na hodnotu míru

17.05.2016 19:18 | Zprávy
autor: PV

Po roce 1989 se to zdálo jako nedosažitelný cíl, tedy vize plnohodnotného zapojení naší země mezi státy sjednocující se Evropy. Tento cíl se díky souhře mnoha faktoru podařilo naplnit a v dosud jediném celostátním referendu v červnu 2003 vstupu naší země do EU odsouhlasilo téměř 3,5 mil. občanů, když 1 mil. vhodilo své „ne“.

Polčák (STAN): Zapomněli jsme na hodnotu míru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

Dnes po 13 letech od tohoto souhlasu občanů se vstupem do EU se zdá, jako bychom vše, co jsme dokázali za těch více než 25 let svobody, ať to dobré či špatné, ať to byl vyšší hospodářský růst, zaměstnanost, vyšší konkurenceschopnost či přístup na trhy anebo někdy i sporné evropské dotace, že to všechno jsme ochotni hodit za hlavu a vyměnit za zcela nejistou a podle mne i špatnou budoucnost mimo EU.

Představy, že naše země, ležící ve středu Evropy, může být takovým ostrovem jako Švýcarsko s jeho finančním systémem a od středověku pěstovanou „neutralitou“ anebo Norskem, když postrádáme jeho nezměrné zásoby ropy a zemního plynu, či snad londýnským CITY, jež je finančním ostrovem skutečně nezávislým na vnitřních pravidlech Evropy, to vše jsou nesmyslné iluze. Jsme srdcem Evropy, které do ní patří. Tyto iluze prodávají prodavači většinou s daleko jinými zájmy, než jak nám je předestírají. Hraje se především o návrat ruského vlivu na naši zemi. Dokonce možná rusko – čínského vlivu, jakési nové parcelace zájmů těchto velmocí.

Jednotná Evropa vadí především Rusku

Komu jednotná Evropa vadí v první řadě, je Rusko, fašisté a xenofobové různého zaměření a původu. V Evropském parlamentu jsme neustále konfrontováni s neuvěřitelně výkonnou ruskou propagandou, která se neštítí jak sofistikovaných metod ovlivňování, tak zcela průhledných lží. Jednotlivé státy Evropy se dají daleko lépe využít k vlastním zájmům, pokud je nesvazují jejich společné hodnoty a vlastní prostor svobody, práva a bezpečnosti. Jsem přesvědčen, že dnes se pod pláštíkem uprchlické krize rozehrává geopolitická hra, na jejímž konci má být opětovné přimknutí České republiky jakožto vazala mocnosti(em) Východu. Uprchlická krize možná paradoxně jen předčasně ukázala pravé tváře jednotlivých aktérů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

8:03 Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.