Pořízek (Svobodní): Moderní obec nebo Smart City?

18.09.2018 14:53

Až budete sedět na chytré lavičce za miliony a nabíjet si u ní mobil, můžete přemýšlet, proč úřední hodiny na vaší radnici končí přesně půl hodiny před koncem vaší pracovní doby nebo proč nesete to lejstro na úřad znovu, když už ho má dávno několik jiných odborů. Dumat, proč žijete v drahém smart city a nikoli v moderní obci.

Pořízek (Svobodní): Moderní obec nebo Smart City?
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Rozvoj technologií jde dopředu a to by se mělo projevit i ve správě věcí veřejných. Ve městech jsou hitem poslední doby projekty Smart City. Současní politici se tím velice chlubí, rozdělují si ocenění a dostávají za pilotní projekty medaile. Ve skutečnosti pouze utrácejí čas a peníze za vize, koncepce, strategie. Zatím většinou jde o předražené hračky jako jsou tzv. chytré lampy, chytré lavičky, chytré odpadkové koše, jejichž masová realizace by si vyžádala obrovské prostředky. A taky obrovská výběrová řízení se vší tou známou korupcí a klientelismem.

Přitom moderní řešení mnoha běžných veřejných záležitostí za přijatelné peníze už nabízí soukromý sektor. Pamatujete na hlášení obecního rozhlasu? V době SMS a chytrých mobilů je to asi opravdu už dinosaurus na vymření.

Mnoho obcí již využívá digitální obecní rozhlas nebo podobné aplikace. Lidé mohou pohodlně a účinně získávat zprávy o dění v obci nebo i nouzová hlášení. Vše přes SMS nebo aplikaci v chytrém mobilu.

Svobodní podporují ve svých komunálních programech spíše snadno realizovatelná řešení s dobrým poměrem cena/výkon a odmítají vydávání veřejných peněz na megalomanské sci-fi projekty které se můžou skrývat pod atraktivní značkou Smart City.

Pozitivní příklady

Systém „Mobilní rozhlas“

Systém „Mobisys“

Aplikace „V obraze“

Zdroje:

Petr Pořízek

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Prodlužováním nouzového stavu vláda zakrývá neschopnost řešit uprchlickou krizi

22:21 Fiala (SPD): Prodlužováním nouzového stavu vláda zakrývá neschopnost řešit uprchlickou krizi

Komentář na facebookovém profilu k nouzovému stavu