Pospíšil (TOP 09): Nové nařízení pomůže českým spotřebitelům

06.02.2018 14:41

Evropský parlament dnes schválil nařízení zakazující zeměpisné blokování a jiné formy diskriminace na vnitřním trhu kvůli státní příslušnosti, místu bydliště či místu usazení zákazníků.

Pospíšil (TOP 09): Nové nařízení pomůže českým spotřebitelům
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Podle nových pravidel nebudou moci obchodníci dělat mezi zákazníky rozdíl podle jejich státní příslušnosti, bydliště nebo dočasného pobytu, a nabízet jim rozdílné všeobecné podmínky, včetně cen. Obchodníci sice nebudou mít povinnost dodávat zboží nebo služby v celé EU, ale pokud tak učiní, budou tak muset činit nediskriminačním způsobem. Zakázáno bude také provádění automatického přesměrovánín a jiné webové stránky, kde je zboží poskytováno za výrazně vyšší cenu, či nepřijímání některých platebních prostředků.

“Podle dostupných údajů provádí nějakou formu zeměpisného blokování 63 % prodejců v EU, a to je třeba změnit. Pro české občany dnešní hlasování mimo jiné znamená, že získají přístup k mnohdy levnějšímu zboží, které jim dosud zahraniční weby odpíraly, a budou tak moci porovnávat ceny v rámci celé EU. V konečném důsledku budou moci čeští zákazníci přeshraničně nakupovat  zboží (domácí spotřebiče či elektronika, vstupenky na koncerty, spotrtovní zápasy a do zábavních parků) a služby (rezervace ubytování, pronájem auta) levněji než dosud. Naopak čeští prodejci budou muset sjednotit nejen obchodní a platební podmínky, ale třeba i webové rozhraní, které nebude moci rozlišovat nebo blokovat zákazníky podle jejich IP adresy”, uvádí k tomu Jiří Pospíšil (TOP 09), člen výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, který tuto legislativu projednával.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

18:02 Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

Vláda se snaží prosadit zásadní změnu čtyř zákonů v oblasti obrany schválením Sněmovnou už v prvním …