Premiér Babiš: Není žádný důvod k panice, ale musíme být obezřetní

04.03.2020 16:16

V prostorách Úřadu vlády se ve středu 4. března 2020 uskutečnil mimořádný summit předsedů vlád zemí Visegrádské čtyřky. Mezi hlavní témata jednání patřila aktuální situace v Evropě související se šířením koronaviru a migrace.

Premiér Babiš: Není žádný důvod k panice, ale musíme být obezřetní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Setkání předsedů vlád České republiky Andreje Babiše, Polska Mateusze Morawieckého, Maďarska Viktora Orbána a Slovenska Petera Pellegriniho uspořádala České republika v rámci svého předsednictví ve skupině V4.

Hlavním tématem setkání byla aktuální situace v souvislosti s výskytem a šířením koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 v Evropě. Domluvili se na velmi úzké spolupráci v rámci V4 spočívající nejen ve výměně informací, ale také eventuální výpomoci se zajištěním zdravotnických prostředků či intenzivní koordinaci postupu v případě, že by nastala mimořádná situace. Premiéři dále informovali o tom, že se neprodleně setkají a situaci související s výskytem a šířením koronaviru projednají také ministři zdravotnictví V4.

„Konstatovali jsme, že není žádný důvod k panice, ale že musíme být obezřetní a šíření nákazy maximálně omezit. Určitě uděláme všechno pro to, abychom omezili riziko,“ řekl premiér Babiš na tiskové konferenci.

Dalším tématem jednání byla migrace s ohledem na výrazné navýšení pokusů o nelegální překročení hranic do EU, ke kterému dochází zejména na řecko-turecké hranici. Předsedové vlád jednotně podpořili úsilí řecké vlády ochránit hranice s Tureckem proti nelegální migraci a vyjádřili ochotu poskytnout Řecku maximální asistenci.

„Situace na vnějších hranicích EU je skutečně vážná a nesmíme ji podcenit a uděláme všechno pro to, aby se neopakovala situace z roku 2015. Řecko je akční, že zastavilo tuhle ilegální migraci a my samozřejmě oceňujeme jeho úsilí při ochraně vnější hranice. Jsme připraveni pomáhat, vyslat naši pomoc, na tom se shodujeme,“ řekl premiér Babiš.

Dále premiéři mluvili o hlavních tématech příštího zasedání Evropské rady, které se uskuteční 26. a 27. března v Bruselu, především o situaci v Turecku a řešení migrační krize, a o víceletém finančním rámci EU.

„Ohledně víceletého finančního rámce jsme konstatovali a oceňujeme, že vznikla, nebo transformovala se skupina Přátel Koheze na skupinu Ambiciózní Evropy, což je 17 členských států, které mají jasné představy, jakým způsobem ten víceletý finanční rámec na roky 2021 až 2027 řešit,“ doplnil premiér k evropským tématům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohner (Trikolóra): COVID je promarněnou šancí lidstva

22:09 Pohner (Trikolóra): COVID je promarněnou šancí lidstva

Existuje cesta z COVIDU? Samozřejmě, a je to cesta, která vede opět ke spravedlivému a prosperujícím…