Premiér Babiš: Občané Velké Británie dostanou v případě tvrdého brexitu čas do konce roku 2020

08.01.2019 7:37

Vláda Andreje Babiše se v pondělí 7. ledna 2019 sešla ve Strakově akademii k prvnímu jednání v roce 2019.

Premiér Babiš: Občané Velké Británie dostanou v případě tvrdého brexitu čas do konce roku 2020
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Ministři mimo jiné schválili návrh zákona, kterým by byly upraveny některé vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británii v souvislosti hrozícím brexitem bez dohody. Odsouhlasili také postup vládních a dalších institucí při realizaci koncepce integrace cizinců v ČR či informaci, jak jsou naplňovány programy Ministerstva zemědělství k omezování následků sucha.

Kabinet Andreje Babiše přijal návrh zákona o úpravě některých vztahů v souvislosti s vystoupením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, který má Českou republiku připravit na hrozící brexit bez dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Česká republika by v takovém případě musela řešit zajištění právních jistot jak pro britské občany nacházející se k rozhodnému datu, tedy 29. březnu 2019, v České republice, tak i pro příslušné české orgány.

„My se samozřejmě na eventualitu divokého brexitu připravujeme. V tomto smyslu jsme se domluvili, že vzhledem k mé nepřítomnosti příští týden pan 1. místopředseda Jan Hamáček osloví všechny předsedy parlamentních stran a hnutí a projedná s nimi tento návrh zákona, který v případě, že by došlo k divokému brexitu, bychom chtěli prosadit v Poslanecké sněmovně v rámci zrychleného legislativního procesu,“ prohlásil předseda vlády Andrej Babiš.

„Věcné řešení našeho návrhu spočívá v zavedení přechodného období navrhovaného od 30. března 2019 do 31. prosince 2020. Během něj bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů Evropské unie. Samozřejmě počítáme s tím, že v této oblasti bude reciprocita,“ uvedl premiér. Návrh řeší dílčí otázky spojené s pobytem, přístupem na trh práce, veřejným zdravotním pojištěním, existujícím penzijním připojištěním a stavebním spořením, jakož i status vysokých škol, studentů a akademických pracovníků, otázku přímých daní či uznávání kvalifikací.

Vláda Andreje Babiše se zabývala také problematikou integrace cizinců ze třetích zemí v České republice. Na podporu integrace cizinců vláda prostřednictvím rozpočtu Ministerstva vnitra letos vyčlení více než 40 milionů korun, které by měly zajistit realizaci vládní koncepce integrace cizinců Ve vzájemném respektu. Kromě dotčených resortů – vnitra, školství, mládeže a tělovýchovy, kultury, zahraničních věcí, zdravotnictví, práce a sociálních věcí, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj – se vládou dnes uložené úkoly spojené s realizací koncepce týkají také Českého statistického úřadu a vláda ke spolupráci na její realizaci vyzvala také další instituce včetně krajských a obecních samospráv, Svazu měst a obcí ČR, registrovaných církví, neziskových organizací či Akademie věd ČR. Prioritami integrace cizinců jsou znalost českého jazyka, ekonomická soběstačnost, orientace v české společnosti, rozvíjení vzájemných vztahů mezi komunitami a postupné nabývání práv v závislosti na délce pobytu.

Ministři se také seznámili s informací ministra zemědělství o průběhu naplňování programů k omezení následků sucha a nedostatku vody v České republice, které jsou v gesci Ministerstva zemědělství. Informace shrnuje průběh naplňování schválených programů po třech letech průběhu první etapy. Celkem bylo na Ministerstvu zemědělství zahájeno a probíhá financování z národních finančních zdrojů sedmi programů registrovaných v systému programového financování, dále pět podpor z titulů Ministerstva zemědělství a šest souborů komplexních opatření financovaných z fondů EU v Programu rozvoje venkova a Operačním programu rybářství. Celkem bylo na opatření k omezení následků sucha v České republice investováno přibližně 29 miliard korun, z toho 7,5 miliardy ze státního rozpočtu a zbytek z evropských fondů.

Kabinet rovněž schválil, že vládním zmocněncem pro jadernou energetiku bude Jaroslav Míl, který od 1. února vystřídá ve funkci dosavadního zmocněnce Jána Štullera. Nový zmocněnec dostal od vlády za úkol do 7. února aktualizovat statut Stálého výboru pro jadernou energetiku. V novém statutu bude předsedou stálého výboru předseda vlády, místopředsedy budou ministryně průmyslu a obchodu a nový vládní zmocněnec pro jadernou energetiku.

Vláda také prozatím přerušila projednávání návrhu novely školského zákona, který řeší zavedení bezplatných školních obědů pro děti ze sociálně slabých skupin. Podle premiéra je třeba materiál předložený ministrem školství ještě dopracovat. Naopak poslanecký návrh, který chce zavést školní obědy zdarma pro všechny žáky bez rozdílu příjmů rodičů, vláda ve sněmovně nepodpoří.

Kompletní výsledky jednání vlády 7. ledna 2019 naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Balín: Schůzka nejvyšších ústavních činitelů ČR neúplná a „plonková“

22:56 Balín: Schůzka nejvyšších ústavních činitelů ČR neúplná a „plonková“

V úterý 29. 9. 2020 se uskutečnila další tzv. schůzka nejvyšších ústavních činitelů ČR na zámku v Lá…