Ministři mimo jiné schválili návrh zákona, kterým by byly upraveny některé vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británii v souvislosti hrozícím brexitem bez dohody. Odsouhlasili také postup vládních a dalších institucí při realizaci koncepce integrace cizinců v ČR či informaci, jak jsou naplňovány programy Ministerstva zemědělství k omezování následků sucha.
Kabinet Andreje Babiše přijal návrh zákona o úpravě některých vztahů v souvislosti s vystoupením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, který má Českou republiku připravit na hrozící brexit bez dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Česká republika by v takovém případě musela řešit zajištění právních jistot jak pro britské občany nacházející se k rozhodnému datu, tedy 29. březnu 2019, v České republice, tak i pro příslušné české orgány.
„My se samozřejmě na eventualitu divokého brexitu připravujeme. V tomto smyslu jsme se domluvili, že vzhledem k mé nepřítomnosti příští týden pan 1. místopředseda Jan Hamáček osloví všechny předsedy parlamentních stran a hnutí a projedná s nimi tento návrh zákona, který v případě, že by došlo k divokému brexitu, bychom chtěli prosadit v Poslanecké sněmovně v rámci zrychleného legislativního procesu,“ prohlásil předseda vlády Andrej Babiš.
„Věcné řešení našeho návrhu spočívá v zavedení přechodného období navrhovaného od 30. března 2019 do 31. prosince 2020. Během něj bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů Evropské unie. Samozřejmě počítáme s tím, že v této oblasti bude reciprocita,“ uvedl premiér. Návrh řeší dílčí otázky spojené s pobytem, přístupem na trh práce, veřejným zdravotním pojištěním, existujícím penzijním připojištěním a stavebním spořením, jakož i status vysokých škol, studentů a akademických pracovníků, otázku přímých daní či uznávání kvalifikací.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme
- 16:14 Schillerová (ANO): Moc v ČR mají lobbisté bank, zbrojařů a energetických gigantů, ne Fiala
- 14:12 Turoňová (Stačilo!): Na Krétu a Gavdos se valí tisíce migrantů