Premiér Babiš: Občané Velké Británie dostanou v případě tvrdého brexitu čas do konce roku 2020

08.01.2019 7:37 | Zprávy

Vláda Andreje Babiše se v pondělí 7. ledna 2019 sešla ve Strakově akademii k prvnímu jednání v roce 2019.

Premiér Babiš: Občané Velké Británie dostanou v případě tvrdého brexitu čas do konce roku 2020
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Ministři mimo jiné schválili návrh zákona, kterým by byly upraveny některé vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británii v souvislosti hrozícím brexitem bez dohody. Odsouhlasili také postup vládních a dalších institucí při realizaci koncepce integrace cizinců v ČR či informaci, jak jsou naplňovány programy Ministerstva zemědělství k omezování následků sucha.

Kabinet Andreje Babiše přijal návrh zákona o úpravě některých vztahů v souvislosti s vystoupením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, který má Českou republiku připravit na hrozící brexit bez dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Česká republika by v takovém případě musela řešit zajištění právních jistot jak pro britské občany nacházející se k rozhodnému datu, tedy 29. březnu 2019, v České republice, tak i pro příslušné české orgány.

„My se samozřejmě na eventualitu divokého brexitu připravujeme. V tomto smyslu jsme se domluvili, že vzhledem k mé nepřítomnosti příští týden pan 1. místopředseda Jan Hamáček osloví všechny předsedy parlamentních stran a hnutí a projedná s nimi tento návrh zákona, který v případě, že by došlo k divokému brexitu, bychom chtěli prosadit v Poslanecké sněmovně v rámci zrychleného legislativního procesu,“ prohlásil předseda vlády Andrej Babiš.

„Věcné řešení našeho návrhu spočívá v zavedení přechodného období navrhovaného od 30. března 2019 do 31. prosince 2020. Během něj bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů Evropské unie. Samozřejmě počítáme s tím, že v této oblasti bude reciprocita,“ uvedl premiér. Návrh řeší dílčí otázky spojené s pobytem, přístupem na trh práce, veřejným zdravotním pojištěním, existujícím penzijním připojištěním a stavebním spořením, jakož i status vysokých škol, studentů a akademických pracovníků, otázku přímých daní či uznávání kvalifikací.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…