Premiér Babiš: Porodnici z předminulého je třeba přeměnit na zařízení 21. století

21.05.2020 16:47

Předseda vlády ČR Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívili 21. května Gynekologicko-porodnickou kliniku pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Vedení nemocnice jim představilo plány na dostavbu kliniky, kde má vzniknout moderní centrum porodní asistence a nová neonatologie s vysoce specializovanou péčí o předčasně narozené děti.

Premiér Babiš: Porodnici z předminulého je třeba přeměnit na zařízení 21. století
Foto: video Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

Projekt s názvem „Porodnictví 21. století“, který navrhovala architektka Eva Jiřičná, počítá i s hygienicko-epidemiologickým provozem pro případ pandemie a je rovněž součástí Národního investičního plánu. „Gynekologicko-porodnickou kliniku VFN jsem navštívil již několikrát a skvělé výsledky práce zdejších porodníků a neonatologů sleduji dlouhodobě. Přestože se jedná o porodnici předminulého století, je třeba ji přeměnit na zařízení jednadvacátého století. Tyto prostory jsou dlouhodobě nevyhovující. Lékaři, sestřičky a zdravotnický personál zde pracují ve velice špatných podmínkách. Je proto skvělé, že máme tento projekt, který poskytne zcela nový systém péče budoucím maminkám a jejich právě narozeným dětem,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Nemocnice plánuje investiční záměr předložit ještě do konce letošního roku. „Stejně jako je VFN klíčová nemocnice pro české zdravotnictví, je stejně důležitá i její Gynekologicko-porodnická klinika, jejíž perinatologické centrum zachraňuje předčasně narozené děti z celého Česka. Péče v tomto zařízení je na naprosto špičkové úrovni, ale prostředí a vybavení nikoli. Jsem proto rád, že jsme se domluvili na vytvoření investičního záměru za zhruba dvě miliardy a vznikl projekt nového centra porodní asistence a neonatologie. Stane se součástí řady dalších investicí pro tuto klíčovou pražskou nemocnici,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 19586 lidí

Projekt s názvem „Porodnictví 21. století“ je součástí koncepce, kterou začal zpracovávat ředitel VFN David Feltl vloni po nástupu do své funkce. Jedná se o koncepci Modernizace a centralizace Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Začali jsme tím, že jsme nemocnici provozně stabilizovali. Loňský rok se již ocitla v černých číslech a nyní se již postupně odrážíme k investicím a dalšímu rozvoji. Máme připravený celý komplex rozvojových projektů a modernizace Gynekologicko-porodnické kliniky je jedním z nich. Jsem rád, že máme takovou podporu zřizovatele,“ dodal ředitel VFN David Feltl.

Centrum porodní asistence, které VFN plánuje postavit, má umožňovat ženám přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře. Ten bude ale okamžitě k dispozici, pokud by se porod zkomplikoval, což se podle lékařů stává asi ve třetině případů. „V současné době máme pouze porodní boxy, porodní pokoje se snažíme vytvořit již deset let. Zatím se nám to bohužel nepodařilo. Nejde jen o centrum porodní asistence, ale také o centrum péče o nezralé novorozence s intenzivní a resuscitační péčí, kde budou moci být i nejnemocnější děti čtyřiadvacet hodin denně se svými matkami. Právě tento typ péče přináší zlepšení prognózy malých nedonošených dětí. Pokud se nám to podaří, bude to novinka v celé České republice. A budeme na špičce nejen po stránce vědecké, výzkumné a léčebně preventivní, ale i po stránce vybavení a prostorových možností,“ uzavřel přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK Alois Martan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

19:24 Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

Vývoj v posledním roce jasně ukázal neudržitelnost členství ČR v EU. Dokud tam ale jsme, nepřipravme…