Premiér Babiš: Potřebujeme zástupce, komunikující s USA efektivněji

21.09.2019 13:13

Praha hostila IV. ročník již tradiční mezinárodní konference Výzvy pro Evropu s letošním podtitulem „Výzvy pro transatlantické vztahy“. V rámci diskuze vystoupili premiér Andrej Babiš, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a mnoho dalších tuzemských, ale i zahraničních expertů z oblasti ekonomie, bezpečnosti a politiky.

Premiér Babiš: Potřebujeme zástupce, komunikující s USA efektivněji
Foto: Repro ČRo
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Příští týden se uskuteční valné shromáždění OSN v USA. „V New Yorku představím postoje a názory České republiky, jak bychom měli řešit globální výzvy a vztahy mezi Evropou a Spojenými státy americkými. Samozřejmě nesmíme zapomínat na odstoupení USA od Pařížské dohody a na kroky, které budou následovat. Potřebujeme však schopné zástupce, kteří budou umět efektivněji komunikovat s USA, než tomu bylo dosud. Věřím, že nová Evropská komise bude v tomto ohledu schopnější a dosáhne lepších výsledků,“ říká premiér Andrej Babiš.

Z pohledu České republiky patří Spojené státy mezi deset nejdůležitějších zemí pro náš export a pokud se podíváme na přidanou hodnotu, jsou USA dokonce šestým nejdůležitějším trhem pro ČR. „Pro menší a střední firmy se Amerika stává klíčovým teritoriem a z mimoevropských teritorií je to jednoznačně nejdůležitější trh. Z tohoto pohledu je pro nás klíčové se bavit o příležitostech, možnostech, potencionálních problémech,“ vysvětluje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Diskuze o transatlantických vztazích jsou v dnešní době mimořádně důležité. „Spojené státy patří mezi stěžejní partnery v rámci NATO a mnohé nás spojuje. Zároveň ale musíme řešit sporné otázky, jako je například obchodní politika mezi Evropou a Amerikou nebo budoucnost dohody s Íránem o jeho jaderném programu. Z tohoto důvodu byla dnešní konference důležitým místem pro diskuzi o pozici v ČR v rámci těchto témat,“ uzavírá letošní konferenci ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

19:24 Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

Vývoj v posledním roce jasně ukázal neudržitelnost členství ČR v EU. Dokud tam ale jsme, nepřipravme…