Premiér Babiš: Stromy se staly symbolem úsilí využívat přírodní řešení problémů

02.10.2019 19:55

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec a velvyslankyně Indie v ČR Narinder Chauhan vysadili dnes spolu s dobrovolníky 150 ovocných stromů poblíž obce Vyskeř v Českém ráji.

Premiér Babiš: Stromy se staly symbolem úsilí využívat přírodní řešení problémů
Foto: Repro ČRo
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Výsadba proběhla pod hlavičkou akce Sázíme budoucnost a připomněla odkaz indického environmentalisty světového významu Mahátmy Gándhího od jehož narození uplynulo 150 let. V CHKO Český ráj tak vznikla nová 1,5 kilometru dlouhá Gándhího ovocná alej tvořená původními druhy hrušní, třešní a švestek.

„O důležitosti životního prostředí už dnes nikdo nepochybuje. Jsem velmi rád, že se Nadace partnerství spolu s dalšími partnery včetně ministerstva životního prostředí pustili do Inciativy Sázíme budoucnost, která si dala za cíl vysadit 10 milionů stromů mimo les. Zejména mne těší, že se do této aktivity může zapojit opravdu každý a přispět tak svým malým dílem k boji za lepší klima. Je důležité zmínit, že stromy se staly symbolem rostoucího úsilí světa využívat přírodní řešení problémů, které dříve způsobil člověk,“ uvedl premiér.

První z řady 150 stromů - lípu srdčitou jako symbol české státnosti a svobody slavnostně vysadila na půdě Indického velvyslanectví v Praze už v červnu na Mezinárodní den životního prostředí indická velvyslankyně Narinder Chauhan, spolu s náměstkem Ministerstva životního prostředí Vladislavem Smržem.

Pro výsadbu dalších listnáčů byla vybrána právě lokalita u obce Vyskeř v CHKO Český ráj. Pozemky jsou ve vlastnictví obce a poskytují nádherný výhled do krajiny Českého ráje. "Ovocná alej u obce Vyskeř je naším dalším příspěvkem pro ochranu klimatu a zdravější českou krajinu, ovzduší, přírodu i její biodiverzitu. Obohatí zdejší krajinu a zároveň posílí protierozní ochranu zemědělské půdy, zajistí také potravu mnoha opylovačům a poskytne útočiště pro drobnou zvěř," dodal ministr Richard Brabec. Více ZDE.

Iniciativa Sázíme budoucnost navazuje na kampaň Stromy svobody, kterou Nadace Partnerství přispěla k oslavám 100 let Československa. Cílem iniciativy je vysazení 10 milionů stromů mimo les během následujících 5 let. Zároveň tento projekt usiluje o propojení všech, kdo v republice sázejí stromy. Ať už jsou to obce a města, spolky, státní instituce, firmy, školy, zemědělci nebo vlastníci pozemků, dobrovolníci i dárci. Aby dnes vysazené stromy přežily do příštích let, musí být postaráno i o jejich důslednou a dlouhodobou ochranu a zálivku. Stejný důraz je potřeba klást i na vhodnou druhovou skladbu a místo, kdy již ani řada původních dřevin nemusí extrémy počasí ustát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

17:36 Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby hejtmanů, primátorů a starostů. Vláda ANO, ČSSD s…