Premiér Babiš: Zákon zabetonoval úředníky

22. 2. 2018 8:38

Na svém jednání ve středu 21. února 2018 schválil vládní kabinet Andreje Babiše věcný návrh zákona o lobbingu, mandát pro premiéra na páteční neformální summit v Bruselu a poskytnutí finančních prostředků na prevenci migrační krize v oblasti Sahelu. Vláda se dále zabývala novelou zákona o státní službě a několika poslaneckými návrhy zákonů.

Premiér Babiš: Zákon zabetonoval úředníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády v demisi Andrej Babiš

Kabinet začal projednávat novelu zákona o státní službě, která by měla přinést vyšší flexibilitu a operativnost státní správy. Současný služební zákon vytvořil základní předpoklady pro posílení transparentnosti ve státní správě a její depolitizaci a profesionalizaci. Na základě praxe je potřeba některé parametry změnit. „Zákon zabetonoval úředníky. Když nastoupí ministr na úřad, tak nemá de facto žádnou možnost si vybrat náměstka, protože systém je tak byrokratický, že mu to neumožňuje. Domluvili jsme se, že je potřeba, abychom tuto problematiku konzultovali s Evropskou komisí, čímž byla pověřena paní ministryně Dostálová,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš. K chystaným změnám patří otevření výběrových řízení širšímu okruhu osob, zkrácení doby požadované praxe v případě druhého kola výběrových řízení na vedoucí pozice, rozšíření okruhu lidí jmenovaných pouze na dobu určitou nebo úprava systému služebního hodnocení.

Vláda podpořila věcný návrh zákona o lobbingu, který předložil ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády Robert Pelikán. Pro regulaci lobbingu nebyla dosud nastavena žádná pravidla. Návrhem zákona chce vláda přinést komplexní řešení, které nastaví transparentnost lobbistické činnosti a legitimizuje ho jako činnost prospívající politickému systému. K možným opatřením patří zavedení evidence lobbistů, zařazení legislativní stopy při zpracování legislativních materiálů, stanovení nižší spodní hranice hodnoty daru a zavedení veřejných diářů členů vlády a Parlamentu.

Z evropských záležitostí pak kabinet projednal a schválil účast premiéra Andreje Babiše na neformálním jednání Evropské rady 23. února 2018. Tématem jednání bude reforma institucí EU a víceletý finanční rámec. Evropští partneři budou také jednat o způsobu výběru předsedy Komise a návrhu tzv. Spitzenkandidátů. Více informací v tiskové zprávě.

Vláda také přijala negativní stanovisko k poslaneckému návrhu novely školského zákona. Ta chce mimo jiné zrušit povinnost mateřských škol zřízených obcí přednostně přijímat děti, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně druhého roku věku. „Podle posledních statistik naše rodinná politika nefunguje dostatečně. V roce 2016 ukončilo vysokou školu 78 000 lidí, z toho 60 % žen. Tyto ženy chtějí mít rodinu a následně pracovat a my jim k tomu potřebujeme poskytnout zázemí. To znamená zajistit dostupnost jeslí, dětských skupin, sdílených pracovních míst, startovacích bytů pro rodiny s dětmi nebo novomanželské půjčky. Chceme budovat projekt rodinné politiky, která bude pozitivní a bude motivovat mladé lidi k tomu mít děti,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

K dalším bodům programu jednání vlády patřil poslanecký návrh novely trestního řádu, ke kterému vláda zaujala neutrální stanovisko. Kabinet dále schválil usnesení, ve kterém ukládá členům vlády a vedoucím ostatních ústředních správních úřadů, aby předložili Ministerstvu financí přehled nespotřebovaných výdajů.

Kompletní výsledky jednání vlády najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a Starostové nominovali zástupce do dozorčích rad v Olomouci na základě výběrového řízení

18:28 Piráti a Starostové nominovali zástupce do dozorčích rad v Olomouci na základě výběrového řízení

Chystané změny v akciových společnostech s většinovou účastí města Olomouce jsou příkladem špatné ko…