Premiér Sobotka: Bylo by velkou chybou demokratického Západu, pokud by se začal štěpit kvůli návratu ke starému nacionalismu

23.06.2016 10:12

Komentář k situaci před konáním referenda ve Velké Británii:

Premiér Sobotka: Bylo by velkou chybou demokratického Západu, pokud by se začal štěpit kvůli návratu ke starému nacionalismu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Velkou Británii a její občany dnes čeká historické hlasování o budoucnosti země. Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii je důležitým momentem evropské historie. Je to vůbec poprvé, kdy obyvatelé členské země hlasují o tom, zda zůstat v Evropské unii, nebo z EU odejít.

Česká vláda je přesvědčena, že Evropská unie bude silnější s Velkou Británií jako jejím členem. Velká Británie byla po desetiletí důležitou a neodmyslitelnou součástí EU a já věřím, že tomu tak zůstane i po dnešním hlasování. Evropská integrace je důležitou odpovědí na globalizaci, která umožňuje evropským zemím i nadále hrát klíčovou roli při ovlivňování vývoje ve světě, který se dynamicky mění.

Vliv Velké Británie, včetně vlivu na podstatná ekonomická a politická rozhodnutí, by se mimo EU výrazně snížil. Tváří v tvář moderním hrozbám, včetně hrozeb terorismu, bezpečnostní nestability, nekontrolované migrace či klimatických změn by bylo velkou chybou demokratického Západu, pokud by se začal místo dosavadní spolupráce štěpit na základě návratu ke starému nacionalismu. Nemluvě o tom, že právě rozsáhlá integrace, zahrnující dnes většinu Evropy, je tou nejlepší pojistkou dlouhodobého mírového soužití mezi národy na našem kontinentě a jako hospodářský a sociální model také velmi pozitivním příkladem pro jiné části naší planety.  

Pozitivní výsledek referenda by měla podpořit rovněž dohoda o reformě EU z únorové Evropské rady. Česká republika společně s dalšími členskými státy učinila celou řadu ústupků, často bolestivých, s jediným cílem – pomoci občanům Velké Británie odstranit jejich obavy z budoucího fungování EU. Členské státy tím daly jasně najevo, že problémy jednoho členského státu neberou na lehkou váhu, že jim naslouchají a snaží se je v rámci evropského společenství řádně řešit. Věřím, že tento přístup a jeho výsledek v podobě únorové dohody pomůže přesvědčit občany Velké Británie o tom, že členství v EU pro ně není rizikem, ale tou lepší a bezpečnější variantou budoucnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…